“Βομβάρδισε” την Λευκαδα ο Άρης

2016-11-26T18:54:54+00:00 2016-11-26T19:10:07+00:00.

Stelios Toromanidis

26/Nov/16 18:54

Την τρίτη εκτός έδρας και τέταρτη συνολικά νίκη του πέτυχε ο Άρης επικρατώντας σχετικά εύκολα την Δόξα Λευκάδας, χάρη κυρίως στην εκπληκτική παραγωγικότητά του έξω από τα 6.75μ. στο πρώτο ημίχρονο.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Την τρίτη εκτός έδρας και τέταρτη συνολικά νίκη του πέτυχε ο Άρης επικρατώντας σχετικά εύκολα με 79-69 την Δόξα Λευκάδας, χάρη κυρίως στην εκπληκτική παραγωγικότητά του έξω από τα 6.75μ. στο πρώτο ημίχρονο.

Η διακύμανση του αγώνα:

Η περιφέρεια “made in USA” του Άρη ξεκίνησε εκρηκτικά την αναμέτρηση (Κάμινγκς 6 π., 2/2 τρίποντα, Τζέκινς 4 π.), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν με +8 (12-4) στο 5’. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους (21-10) με τους παίκτες του κόουτς Πρίφτη να… πυροβολούν με 5/8 έξω από τα 6,75 μ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με μίνι σερί 4-0, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ουέλς (6 πόντοι) για να μειώσουν στο 21-14 του 10’.

Με αλλεπάλληλα λάθη και από τις δύο πλευρές άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, πριν ο Ουέλς με δίποντο δώσει τέλος στην αφλογιστία (16-21). Από κει και πέρα όμως το… κονσέρτο για πολυβόλα του Άρη συνεχίστηκε. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +18 (45-28) έχοντας 11/18 τρίποντα (61%), με κύριους δράστες τους Τζέκινς (14 π., 2/4 τρίποντα), Κάμινκς (12, 4/5 τρίποντα), ενώ ο Ζάρας ήρθε από τον πάγκο για να προσφέρει στο σκοράρισμα ( 5 συνεχής πόντους) και ο Γιάνκοβιτς στην δημιουργία (3 ασίστ). Οι μόνες λύσεις στην δυστοκία των φιλοξενούμενων ήταν οι φόργουορντ Ουέλς (16 πόντοι) και Μπασάμπε (8 πόντοι), οι οποίοι δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει σε δυσθεώρητα επίπεδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με στόχο να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, πίεσαν σε όλο το γήπεδο, οι Ρόμπινσον και Τσαλδάρης εισχώρησαν στην επιθετική εξίσωση (7 και 4 πόντους αντίστοιχα), όμως αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 11 πόντους (61-50), πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο +15 για τον Άρη (65-50), αφού Κάμινγκς, Ζάρας και Ξανθόπουλος είχαν απαντήσεις στην αντεπίθεση της Λευκάδας.

Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και η τελευταία περίοδος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν αλλά ήταν αρκετά άστοχοι, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, παρά την μικρή πτώση των εξαιρετικών ποσοστών τους στα περιφερειακά σουτ. Ο Τσαλδάρης από πλευράς Λευκάδας με δύο συνεχή τρίποντα μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (61-70 στο 35′), όμως ο Κάμινκς με το πέμπτο και πιο σημαντικό του τρίποντο (61-73) “έκοψε” τα φτερά των γηπεδούχων και επανέφερε την ηρεμία στην ομάδα του.

Παίκτης Κλειδί: Οι Αμερικανοί του Άρη, Τζέκινς και Κάμινκς τελείωσαν αμφότεροι με 19 πόντους την αναμέτρηση. Στο… νήμα κερδίζει το βραβείο του MVP ο Κάμινκς, αφού ήταν αυτός που ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο όταν η Δόξα Λευκάδας μείωσε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο γκαρντ του Άρη είχε 5/7 σουτ έξω από τα 6,75, όντας πραγματικό “πολυβόλο” από την περιφέρεια.

Σημείο Κλειδί: Στην ενέργεια με την οποία μπήκε στην αναμέτρηση ο Άρης σε συνάρτηση με τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του στο τρίποντο (61% στο πρώτο ημίχρονο και 42% συνολικά). Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 39% στα σουτ εντός πεδιάς.

Δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79