“Πάρτι” για τον Προμηθέα κόντρα στα Τρίκαλα

2016-11-26T19:01:39+00:00 2016-11-26T19:04:26+00:00.

26/Nov/16 19:01

Ο Προμηθέας κυριάρχησε πλήρως σε επίθεση και άμυνα απέναντι στα Τρίκαλα με αποτέλεσμα να πάρουν μία νίκη με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +31…

O Προμηθέας κυριάρχησε πλήρως και στις δύο πλευρές του παρκέ από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και επικράτησε πολύ εύκολα με 84-67 απέναντι στα Τρίκαλα.

Το δίδυμο των Κλαρκ (19π) και Φαγιέ (15π, 5/6 τρίποντα) βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα, την ώρα που τα Τρίκαλα έμειναν στην προηγούμενη αγωνιστική και τη μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Μοναδικός πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο Κέλσεϊ Μπάρλοου με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Προμηθέα που βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του εξαιρετικού Φαγιέ και ξέφυγε νωρίς με +10 (14-4). Ο Γιάννης Καστρίτης κάλεσε άμεσα τάιτ άουτ με σκοπό να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων όμως τα πολλά λάθη (5) δεν επέτρεψαν στην ομάδα του να μειώσει τη διαφορά (16-7).

Αντιθέτως, οι Πατρινοί διεύρυναν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-7) με τον Ζήση Σαρικόπουλο να κυριαρχεί κοντά στα καλάθια.

Η παροιμιώδης αστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα το τρίποντο του Τσάμη να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο εντυπωσιακό 26-9. Ακόμα και όταν τα Τρίκαλα βρήκαν επιθετικό ρυθμό η κατάσταση δεν βελτιώθηκε σημαντικά αφού ο Φαγιέ πέτυχε το τέταρτο (!) τρίποντο του και διαμόρφωσε το 31-18 στο 16′. Αυτό συνέβη ωστόσο στις επόμενες κατοχές αφού τα τρίποντα των Τσαγκαράκη και Μπάρλοου βρήκαν στόχο και έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια (38-29) σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Προμηθέα που προστάτευσαν το καλάθι τους για περισσότερα από τέσσερα λεπτά και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +20 (49-29). Τα Τρίκαλα από την άλλη συνέχισαν να προβληματίζουν και στις δύο πλευρές του παρκέ κάτι που αποτυπώθηκε όχι μόνο στο σκορ (55-35) αλλά και στο πολύ χαμηλό 4/18 τρίποντα σε συνδυασμό με τα 8 λάθη.

Απόλυτα φυσιολογικά και χωρίς να νιώθει πλέον την παραμικρή πίεση ο Προμηθέας μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο διατηρώντας σταθερά τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους (65-43).

Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού τα Τρίκαλα δεν είχαν την ψυχολογία για να συνεχίσουν να παλεύουν κάτι που ανέβασε τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +31 (74-43). Από αυτό το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμό αλλά αυτό δεν επηρέασε στο ελάχιστο το τελικό αποτέλεσμα παρά μόνο τη διαφορά που σταθεροποιήθηκε στο 84-67.

Μόλις μία εβδομάδα μετά την σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ τα Τρίκαλα παρουσιάστηκαν αγνώριστα και “έπεσαν αμαχητί” από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα.