Με την ψυχή στο στόμα ο ΠΑΟΚ το Ρέθυμνο!

2016-11-26T18:59:32+00:00 2016-11-26T18:59:32+00:00.

26/Nov/16 18:59

Μόνος τέταρτος ο ΠΑΟΚ που πήγε να “αυτοκτονήσει” στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Μπορεί η 8η αγωνιστική να χαρακτηρίζεται από το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, όμως είχαμε και το σημαντικό παιχνίδι τετράδας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν αυτή που “καθάρισε την μπουγάδα” στο κλειστό της Πυλαίας με 77-75 (22-15, 20-21, 19-19) και έμεινε μόνη τέταρτη στη βαθμολογία, όχι όμως χωρίς δυσκολίες.

Αν και ανώτερος από το ξεκίνημα του αγώνα, ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις από το Ρέθυμνο που όμως έγινε πραγματικά απειλητικό προς το τέλος του αγώνα χωρίς να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή εξαιτίας ενός άστοχου σουτ του Κλάντον.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-0 στο 2.10’ και 22-15 στο δεκάλεπτο, αφού το Ρέθυμνο συνήλθε σχετικά γρήγορα από το σοκ. Μείωσε μάλιστα σε 26-23 με τον Τάλτον να φτάνει στους οκτώ πόντους, αλλά ο ΠΑΟΚ γρήγορα αποκατέστησε την τάξη όπως αυτός εξ αρχής καθόρισε, ξεφεύγοντας με 38-28 (18’).

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πάντα μπροστά με 42-36 (Μπράιαντ 10, Γλυνιαδάκης 8- Τάλτον 11), αφού οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί πέντε πόντων του Φιτζπάτρικ (8π.) «μάζεψαν» τη διαφορά κρατώντας τους λογαριασμούς ανοικτούς για το δεύτερο μισό του αγώνα.

Όπως συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει μειώνοντας σε 50-47 (25’) πάντα με τον Τάλτον στο προσκήνιο. Ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το λάθος και αυτός ήταν ένας ζωτικός παράγοντας αποτροπής του από το να σιγουρέψει νωρίς το παιχνίδι.

Η μείωση του σκορ όμως χτύπησε για δεύτερη φορά ως καμπανάκι συναγερμού για τους γηπεδούχους που με τον Σίμπερτ (17π.) ξέφυγε με 61-52 για να τελειώσει το δεκάλεπτο μπροστά με 61-55.

Για πολλοστή φορά στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά (65-55) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά και αυτή τη φορά δεν του αρκούσε για να πάρει χαλαρά την πολύτιμη εντός έδρας νίκη. Χάρη στη βελτιωμένη του άμυνα, ο ΠΑΟΚ κράτησε το +10 (71-61 στο 35′), αλλά το ματς δεν κύλησε χωρίς περαιτέρω αμφισβητήσεις για την κυριαρχία των γηπεδούχων. Οι Κρητικοί μείωσαν σε μία κατοχή τη διαφορά με τον Χάρη Γιαννόπουλο και τον Φιτζπάτρικ (72-69 στο 38′)!

Ένα τρίποντο του κορυφαίου Σίμπερτ έκανε το 75-69, αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος μείωσε στο καλάθι με 75-73 και μάλιστα ο Τάλτον είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, 11” πριν το τέλος! Αστόχησε όμως και με δύο εύστοχες βολές και πάλι του Σίμπερτ ο ΠΑΟΚ… ανάσανε στο τέλος.