Πήρε το… θρίλερ στην παράταση ο Κόροιβος!

2016-11-26T19:33:59+00:00 2016-11-26T19:34:40+00:00.

26/Nov/16 19:33

BASKET LEAGUE / ÊÏÑÏÉÂÏÓ - ËÁÕÑÉÏ ÖÙÔÏ: ÃÉÁÍÍÇÓ ÓÐÕÑÏÕÍÇÓ

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο πεντάλεπτο της παράτασης, ο Κόροιβος Αμαλιάδας κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη του στη Basket League, επικρατώντας του Λαυρίου με 89-86 (73-73 κ.α.).

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Κόροιβο να έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Μπράντον Γιανγκ ήταν αυτός που κράτησε το Λαύριο… ζωντανό. Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου θα μοιραστεί την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον με τις Δόξα Λευκάδας, Τρίκαλα και Λαύριο που μετρούν ρεκόρ 2-6 μέχρι στιγμής, ενώ αν χάσει και ο Απόλλων Πάτρας από τον Παναθηναϊκό, θα βρίσκεται στην ίδια μοίρα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κένι Χολ, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Τόντρικ Γκότσερ και Βαν Όστρουμ που πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας. Από την πλευρά των φιλοξενουμένων ο Μπράντον Γιανγκ ήταν συγκλονιστικός, αφού ήταν ο άνθρωπος που έστειλε ουσιαστικά το παιχνίδι στην παράταση, ενώ σταμάτησε στους 29 πόντους. Πολύ καλός για το Λαύριο ήταν και ο Μπολντς με 16 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το ξεκίνημα ήταν φανταστικό για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 10-0 στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κεν Μπράουν ξεκίνησε από νωρίς να σκοράρει και να βρίσκει λύσεις για τον Κόροιβο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν καλάθια στην επίθεση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο να προηγείται με 22-19.

Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά απέναντι στο Λαύριο που δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην άμυνα. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, το σκορ έγινε 33-22 για τους γηπεδούχους, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Ο Κένι Χολ ανέβασε την απόδοσή του και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 42-32, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η επιθετική εικόνα του Κοροίβου στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν η ίδια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου και αυτό το γεγονός έδωσε τη δυνατότητα στο Λαύριο να μειώσει τη διαφορά και να πλησιάσει στο -3 (53-50), λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Οι Γιανγκ και Μπολντς ήταν αυτοί που οδήγησαν επιθετικά τους φιλοξενουμένους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-54 και όλα να είναι ανοιχτά ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Οι επιθέσεις των δύο ομάδων δεν ήταν και τόσο αποτελεσματικές στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού τα πράγματα δυσκόλεψαν και αμφότερες προσπάθησαν μέσω της άμυνας να πάρουν το πάνω χέρι. Μέχρι και 36” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Κόροιβος είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 72-67, αλλά ο Γιανγκ με δύο συνεχόμενα καλάθια μείωσε στον πόντο. Ο Βαν Όστρουμ έκανε το 73-71, 14΄΄ πριν το τέλος, ενώ ο Γιανγκ κέρδισε φάουλ και στα 9” πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 73-73. Ο Μιλουτίνοβιτς αστόχησε σε δίποντο στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, αλλά 30” πριν το τέλος, ο Κόροιβος κατάφερε να πάρει μία διαφορά 4 πόντων (88-84). Οι Γιανγκ, Μπολντς και Περράκης ήταν άστοχοι για τους φιλοξενούμενους και έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 89-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-32, 57-54, 73-73 (κ.α.), 89-86.