Απόρθητο το “κάστρο” του Ρεθύμνου μετά από παράταση

2016-12-03T19:11:39+00:00 2016-12-03T19:45:09+00:00.

Stelios Toromanidis

03/Dec/16 19:11

Σε ένα από τα κορυφαία ματς του φετινού πρωταθλήματος, το Ρέθυμνο με ανατροπή και ψυχραιμία στην παράταση πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του εξαιρετικού Προμηθέα Πατρών, διατηρώντας το αήττητο στην έδρα του με 4/4 νίκες.

Σε ένα από τα κορυφαία ματς του φετινού πρωταθλήματος, το Ρέθυμνο με ανατροπή και ψυχραιμία στην παράταση πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 104-97 επί του εξαιρετικού Προμηθέα Πατρών, διατηρώντας το αήττητο στην έδρα του με 4/4 νίκες.

Κορυφαίος επιθετικά για τους νικητές ήταν ο Άρνολντ (21 π., 8 ριμπ.), όμως οι πρωταγωνιστές στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και της παράτασης ήταν οι Κράβιτς (20 π., 10 ριμπ.) και Γιαννόπουλος (17 π.). Να αναφέρουμε ότι ο φοργουορτ του Ρεθύμνου έκανε τρία λάθη στο τελείωμα του τετάρτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να τα εκμεταλλευτεί και να στείλει το ματς στην παράταση. Παρόλα αυτά, με δικό του τρίποντο το παιχνίδι έγειρε υπέρ των Κρητικών στο τέλος. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Κλαρκ με (27 π.με 7/10 τρίπ.).

Διακύμανση αγώνα

Με ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6,75 μ. (4/4 τρίποντα) ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι τον αγώνα, καθώς Κλαρκ (2/2 τρίπ.), Μουρ (1/1 τρίπ.) και Κρομά (1/1 τρίπ.) “βομβάρδισαν” το καλάθι του Ρεθύμνου για το 14-6 του 3’. Αυτός που κράτησε τα προσχήματα για τους γηπεδούχους ήταν ο Άρνολντ, ο οποίος έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους και μείωσε την διαφορά (14-18 στο 6’). Τα “πυροβόλα” του Προμηθέα δεν σταμάτησαν (6/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) και με μπροστάρη τον Κλαρκ (9 π.) προηγήθηκαν 25-16 στο 8’. Εκεί ανέλαβε δράση ο Φιτζπάτρικ (2/2 τρίπ.) για τους γηπεδούχους, πριν κλείσει η περίοδος με 23-29 χάρη στο καλάθι του Γραβιά (Προμηθέας).

Η δεύτερη πεντάδα (made in Greece) των φιλοξενούμενων διατήρησε την ευστοχία εντός πεδιάς (77%) για το διψήφιο προβάδισμα (35-25) στο 12’. Ο Χριστοδούλου ήρθε από τον πάγκο βοηθώντας το Ρέθυμνο στο σκοράρισμα (8 πόντους) και μαζί με τον Φιτζπάτρικ (14 π., 4 ριμπ.) διατήρησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ. Βέβαια επιθετικά ο Προμηθέας ήταν ασταμάτητος. Ο Κλαρκ με 15 πόντους συνέχισε τον… χαβά του από την περιφέρεια (5/7 τρίπ.), ενώ οι Σαρικόπουλος (6 π.) και Φαγέ (9 π., 4 ριμπ.) έδιναν λύσει κάτω από το καλάθι. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με την διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο +7 (40-47).

Ο Χάρης Γιαννόπουλος από πλευράς Ρεθύμνου πήρε μπρος επιθετικά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με δύο τρίποντα μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους (50-54 στο 25’). Οι φιλοξενούμενοι όμως έπαιζαν έξυπνα στην επίθεση, έπαιρναν τα επιθετικά ριμπάουντ (11) και με τους Κλαρκ, Σαρικόπουλο (έφτασε τους 11 π.) μπόρεσαν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά (61-52 στο 27’). Κάπου εκεί το Ρέθυμνο “έσφιξε” την άμυνα του και με μπροστάρη τον Άρνολντ (έφτασε τους 19 π.) πραγματοποίησε σερί 12-2 για να προσπεράσει (64-63), πριν ο Κλαρκ κλείσει την περίοδο με δύο ελεύθερες βολές για τον Προμηθέα (64-65).

Το Ρέθυμνο είχε επιστρέψει και το ματς έγινε ντέρμπι. Με 5-0 σερί οι γηπεδούχοι (ο γκαρντ Τάλτον πρωταγωνιστής) προηγήθηκαν 69-65, αλλά ο ασταμάτητος Κλαρκ (22 π.) με το έκτο του τρίποντο ισοφάρισε 73-73. Αν και ο Προμηθεας είχε παραπάνω επιθέσεις (απόρροια των επιθετικών ριμπάουντ), τα ποσοστά του στην επίθεση έπεσαν αισθητά χάρη στην πολύ καλή άμυνα του Ρεθύμνου, το οποίο προηγήθηκε με +6 (87-81 στο 38′) χάρη κυρίως στον οίστρο των Τάλτον (11 π.), Γιαννόπουλου (12 π.) και Κράβιτς (14 π.). Ο Κρομά μείωσε 87-84 με έμμεσο τρίποντο, ο σέντερ του Ρεθύμνου Κράβιτς (2/2 ελ. βολές) έκανε το 89-84, όμως ο Προμηθέας με 5-0 σερί (τρίποντο Γκίκα, δίποντο Κλαρκ) ισοφάρισε σε 89-89, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση, μετά το άστοχο, στην λήξη, τρίποντο του Άρνολντ (Ρέθυμνο).

Παράταση

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 93-91 με δίποντο του Σαρικόπουλου, αλλά το Ρέθυμνο με φοβερό σερί 11-1 (τρίποντο Γιαννόπουλου, Κράβιτς υπερπολύτιμος με επιθετικά ριμπάουντ και σκορ), προηγήθηκε 102-94 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89, 104-97.