Νίκη-ανάσα για τον Απόλλωνα κόντρα στη Δόξα Λευκάδας

2016-12-03T19:06:08+00:00 2016-12-03T19:12:24+00:00.

03/Dec/16 19:06

Σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στη Δόξα Λευκάδας πήρε ο Απόλλων Πάτρας που θα τον βοηθήσει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα…

Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 74-65 απέναντι στη Δόξα Λευκάδας πήρε ο Απόλλων Πάτρας με στόχο να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ράσελ με 18 πόντους, την ώρα που οι Καλινόσκι (12π) και Σλαφτσάκης (10π) έδωσαν σημαντικές βοήθειες στους Πατρινούς.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Απόλλων φρόντισε να δείξει από πολύ νωρίς τις διαθέσεις του και με τον Διαμαντάκο να “πληγώνει” την αντίπαλη άμυνα ξέφυγε νωρίς με 11-4. Οι Πατρινοί συνέχισαν να διατηρούν με ευκολία το προβάδισμα αφού η επίθεση τους λειτούργησε ιδανικά με τον Ράσελ να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11 (23-12).

Αντιθέτως η Δόξα μετρούσε ήδη 4 λάθη, σούταρε με 4/14 (28%) και απόλυτα φυσιολογικά βρέθηκε να κυνηγάει με 25-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης για τους φιλοξενούμενους ήρθαν από την περιφέρεια αφού οι Ρόμπινσον και Τσαλδάρης ευστόχησαν σε τρίποντα για να ρίξουν τη διαφορά (29-20, 15′) και να αναγκάσουν τον Κώστα Μέξα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Από αυτό το σημείο και έπειτα ο ρυθμός της αναμέτρησης σταθεροποιήθηκε με τον Απόλλωνα να βρίσκεται μπροστά με ασφαλές προβάδισμα (40-30).

Στο τελευταίο δίλεπτο ωστόσο η Δόξα προστάτεψε το καλάθι της και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 40-34 χάρη στον πολύ καλό για ακόμα ένα παιχνίδι Ουέλς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ξέφυγε προσωρινά εκ νέου με +9 (48-39) όμως το σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου βρήκε για ακόμα μία φορά τον τρόπο να αντιδράσει με αποτέλεσα να πλησιάσει στο 50-46 έπειτα από καλάθι και φάουλ του Σκοτ. Το νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έδωσε βαθιά ανάσα (58-46) με τον Σλαφτσάκη να είναι σημαντικός παράγοντας του αγώνα μέχρι αυτό το σημείο μαζί με τον πρώτο σκόρερ Ράσελ (18π). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 58-51 με τον Τσαλδάρη να μετράει πλέον 4/5 τρίποντα και να εμφανίζεται κάθε φορά που η Δόξα έμενε πίσω στο σκορ.

Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα με τον Απόλλωνα να είναι σταθερά μπροστά (63-55) έπειτα από κάρφωμα του Κόμπινς. Παρά το γεγονός πως η διαφορά ήταν μικρή η Δόξα δεν έδειχνε ικανή να φύγει με το διπλό από την Πάτρα κάτι που έγινε ακόμα πιο σαφές όταν ο Καλινόσκι διαμόρφωσε το 67-60 με κάτι περισσότερο από δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Στη διαδικασία των βολών οι παίκτες του Μέξα παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι και έτσι έφτασαν στο τελικό 74-65 και εξασφάλισαν μία πολύ σημαντική νίκη στη “μάχη” που δίνουν να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.