Ο Άρης “σκόρπισε” τον Κολοσσό

2016-12-03T18:49:54+00:00 2016-12-03T18:54:13+00:00.

03/Dec/16 18:49

Ο Άρης παρουσιάστηκε σοβαρός στην αναμέτρηση απέναντι στον Κολοσσό, πάτησε “γκάζι” στην δεύτερη περίοδο και επικράτησε πολύ άνετα με κορυφαίο παίκτη τον Ντραγκίσεβιτς…

Ο Άρης παρουσιάστηκε σοβαρός στην αναμέτρηση απέναντι στον Κολοσσό, πάτησε “γκάζι” στην δεύτερη περίοδο και επικράτησε τόσο άνετα όσο δείχνει το τελικό 84-60 έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς.

Ο Σέρβος φόργουορντ σταμάτησε στους 21 πόντους με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με το εξαιρετικό 9/18 τρίποντα και να παρουσιάζουν εξαιρετικό πρόσωπο σε επίθεση και άμυνα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Κολοσσός κατάφερε να αιφνιδιάσει προσωρινά τον Άρη και να ξεκινήσει με 7-0 σερί δια χειρός του Ρέλεφορντ, πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με επί μέρους σκορ 12-2 που τους έφερε μπροστά με +4 (15-11). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν το προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε σημαντική διαφορά την ανωτερότητα τους αφού ο Ρέλεφορντ συνέχισε να είναι “ζεστός” και διατήρησε τον Κολοσσό κοντά (20-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα επόμενα λεπτά ωστόσο άνηκαν ξεκάθαρα στον Άρη που βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75 και έπειτα από διαδοχικά τρίποντα των Ντραγκίσεβιτς, Μαρμπ και Ξανθόπουλου ξέφυγε με 34-21. Το τάιμ άουτ του Άρη Λυκογιάννη δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ομάδα του που αδυνατούσε να πλησιάσει στο σκορ παρά το γεγονός πως περιόρισε ως ένα βαθμό την επίθεση των γηπεδούχων (40-26, 17′).

Η κατάσταση μάλιστα έγινε ακόμα χειρότερη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αφού ο ασταμάτητος Νταγκίσεβιτς μετρούσε ήδη 17 πόντους για να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο πολύ άνετο 47-31 για την ομάδα του.

Ο Άρης συνέχισε να είναι καταιγιστικός και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά το +21 (56-35) έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Μούρτου. Ο Κολοσσός έμοιαζε παραδομένος πάνω στο παρκέ αφού τα λάθη είχαν φτάσει ήδη τα 15 και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο πολύ βαρύ 64-37 με τον νεαρό Χρηστίδη να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους.

Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα και ο Ρέλεφορντ με το πρώτο του καλάθι μετά την πρώτη περίοδο διαμόρφωσε το 74-48. Ο Ζάρας απάντησε με τη σειρά του έξω από τα 6.75 (77-51) με τις άμυνες να είναι πλέον πολύ χαλαρές και τον Φλιώνη να σκοράρει και αυτός για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.

Το τελικό 84-60 αντικατοπτρίζει πλήρως την ανωτερότητα του Άρη και στις δύο πλευρές του παρκέ και εξασφαλίζει στο σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη μία νίκη ουσίας και κυρίως ψυχολογίας.