Κύμη: 4ο… θύμα στη Χαλκίδα ο ΠΑΟΚ!

2016-12-03T18:55:40+00:00 2016-12-03T18:55:40+00:00.

03/Dec/16 18:55

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÐÁÏÊ (Eurokinissi Sports / ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ ÊÙÓÔÁÓ)

Η Κύμη διαθέτει μία πολύ ισχυρή έδρα και το απέδειξε και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, αφού μπορεί να βρέθηκε στο -12 (17-29) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 93-82.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση παίρνοντας στο τέλος την 4η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα, και οι τέσσερις αυτές νίκες είναι στη Χαλκίδα (έχει κερδίσει Κόροιβο, Τρίκαλα, Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ), ενώ η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει εκεί μέσα μέχρι στιγμής είναι η ΑΕΚ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τσαβντάρ Κοστόβ, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Σημαντική ήταν και η προσφορά του Μουχάμαντ Ελ Αμίν που είχε 17 πόνρους και 8 ασίστ. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Λίνος Χρυσικόπουλος με 20 πόντους και Τζόρνταν Σάιμπερτ με 19 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ που… ακούμπησε την μπάλα στο “ζωγραφιστό” έδωσε τη δυνατότητα στο συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου να πετύχει κάποια εύκολα καλάθια και να πάρει ένα καλό προβάδισμα. Ο Κλάντον ήταν αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 5/5 σουτ και 11 πόντους, ενώ τη μεγαλύτερη δουλειά την έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 27-17. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στην άμυνα το οποίο διόρθωσαν όμως στη συνέχεια.

Στη δεύτερη περίοδο, η Κύμη κατάφερε να μειώσει σταδιακά τη διαφορά και έφτασε ακόμα και στο -3 (34-37), με τον ΠΑΟΚ να “κολλάει” επιθετικά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε στο δεύτερο δεκάλεπτο 9 πόντους λιγότερους σε σχέση με το πρώτο και θα είχε πετύχει ακόμα λιγότερους αν δεν υπήρχε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Ο Έλληνας φόργουορντ ήρθε από τον πάγκο και στο πρώτο μισό του αγώνα είχε πετύχει ήδη 14 πόντους με 7/9 δίποντα. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 45-40.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Ελ Αμίν και Κοστόβ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για την Κύμη. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 54-49, αλλά οι γηπεδούχοι… έτρεξαν ένα σερί 11-0 και πήραν το προβάδισμα με 60-54. Μάλιστα, δεν σταμάτησαν εκεί, αφού το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 72-63 για την ομάδα της Χαλκίδας. Σε δέκα λεπτά ο ΠΑΟΚ δέχτηκε 32 πόντους, κάτι που δείχνει πως η άμυνά του δεν ήταν σε καθόλου καλή κατάσταση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κύμη κατάφερε να φτάσει ακόμα και στο +13 (80-67). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Σάιμπερτ να ανεβάζει την απόδοσή του επιθετικά, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Η διαφορά δεν έπεφτε εύκολα σε μονοψήφιο αριθμό και έτσι η Κύμη κατάφερε να φτάσει στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 40-45, 72-63, 93-82.