Μπρατσιάκος: “Καμία ομάδα δεν σώνεται από τον 1ο γύρο”

2016-12-03T21:54:08+00:00 2016-12-03T21:54:08+00:00.

03/Dec/16 21:54

Η Κύμη πέτυχε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ σήμερα με τον τεχνικό της ομάδας από τη Χαλκίδα να την χαρακτηρίζει ιστορικού χαρακτήρα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας τεχνικός εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά παραμένει προσγειωμένος ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Βασίλης Μπρατσιάκος…

Για το παιχνίδι: “Η σημερινή νίκη είναι πραγματικά ιστορικού χαρακτήρα για την ομάδα μας. Όλη την εβδομάδα προετοιμαστήκαμε πολύ καλά και είχαμε τον χρόνο να ετοιμάσουμε την ομάδα ώστε να χτυπήσουμε εκεί που γνωρίζαμε ότι… πόναγε ο ΠΑΟΚ. Ο αντίπαλός μας είχε μέσα στην εβδομάδα ένα παιχνίδι που πήγε παράταση, ενώ του λείπει και ένας τραυματίας. Νομίζω ότι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταλυτική η αμυντική μας σταθερότητα στα εφτά πρώτα λεπτά και η επιθετική παρουσία της ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο που έβαλε 32 πόντους. Τα 11 κλεψίματα έναντι των 5 του ΠΑΟΚ έδειξαν πόσο επιθετική άμυνα είχαμε στήσει σήμερα”.

Για τη συνέχεια της σεζόν: “Αυτή η νίκη μας δίνει κίνητρο και αισιοδοξία για την συνέχεια. Είναι η 4η μας νίκη, ήμαστε καλά αλλά δεν έχουμε καταφέρει τίποτα ακόμα. Καμία ομάδα δεν σώνεται από τον 1ο γύρο. Πρέπει να είμαστε ταπεινοί, να σκύψουμε το κεφάλι και να δουλέψουμε, καθώς μας περιμένει δύσκολο πρόγραμμα. Είναι δύσκολο το φετινό πρωτάθλημα και πρέπει να είσαι πολύ συγκεντρωμένος. Πιστεύω ότι το σημερινό παιχνίδι ήταν μία συνέχεια της διαρκούς βελτίωσης της ομάδας. Παίζουμε καλό μπάσκετ και δεν τα παρατάμε ποτέ, παρότι είχαμε κάποια άτυχα εκτός έδρας αποτελέσματα. Θα έρθει όμως και το… διπλό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από ότι γίνεται όλη την εβδομάδα στις προπονήσεις και από το πώς παρουσιαζόμαστε στα παιχνίδια”.

Για το αν υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης: “Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και εμείς οφείλουμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς, τόσο ατομικά οι παίκτες, όσο και στην τακτική μας. Σήμερα είχαμε αμυντικά κενά στο 1ο ημίχρονο, οπότε θέλουμε πολύ δουλειά ακόμα στην άμυνα. Μέσα στον Κολοσσό παίξαμε καταπληκτική άμυνα, αλλά σήμερα φάγαμε 82 πόντους, οπότε και αυτό χρήζει μελέτης και βελτίωσης. Επιπλέον πρέπει να δουλέψουμε και τα σκαμπανεβάσματα που έχουμε στην επίθεση, διότι δεν γίνεται να βάζεις 93 πόντους σε ένα παιχνίδι και σε ένα άλλο να έχεις μείνει στους 54″.

Για τους παίκτες που ήρθαν ήμερα από τον πάγκο και έδωσαν μεγάλη βοήθεια, όπως ο Τουτζιαράκης, ο Σιγκούνας και ο Σταμάτης: “Το δικό μας στυλ παιχνιδιού, με το συνεχόμενο τρέξιμο σε άμυνα και επίθεση, δεν μπορεί να βγει στηριζόμενο σε 5-6 παίκτες. Η δικιά μου φιλοσοφία είναι ότι όσοι παίκτες είναι στο ρόστερ παίρνουν την ευκαιρία να παίξουν. Δεν χαρίζω σε κανέναν τίποτα, αλλά οι συγκεκριμένοι παίκτες, συν τον Τζόλο, τον Κωνσταντακόπουλο, τον Κατράνα και τον Κουκουλά, έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη μου και έχουν αποδείξει μέσα στο παρκέ ότι έχουν θέση σε αυτήν την ομάδα. Για αυτό παίρνουν λεπτά συμμετοχής και έχουν δώσει μάλιστα νίκες στην ομάδα σε πολύ κρίσιμα σημεία. Η δική μου φιλοσοφία είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιείς όσους περισσότερους παίκτες μπορείς, για να είναι φρέσκια και ανταγωνιστική η ομάδα για 40 λεπτά”.