Νικητής από το… ημίχρονο ο Άρης

2016-12-10T18:46:34+00:00 2016-12-10T18:51:04+00:00.

10/Dec/16 18:46

Ο Άρης κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στην Κύμη και παρά τις σημαντικές απουσίες έφτασε στη νίκη με κορυφαίο του παίκτη τον Ντραγκίσεβιτς…

Ο Άρης κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στην Κύμη και παρά τις σημαντικές απουσίες έφτασε στη νίκη (85-72) με κορυφαίο του παίκτη τον Ντραγκίσεβιτς.

Ο Σέρβος φόργουορντ σταμάτησε στους 21 πόντους μαζί με 8 ριμπάουντ, την ώρα που οι Κάμινγκς (15π), Τζένκινς (13π) και Τσαϊρέλης (11π) έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση.

Το δίδυμο των Τζουτζιαράκη (15π) και Αντεγκμπόγιε (13π) προσπάθησε για την Κύμη που είχε σε κακή ημέρα τον Ελ Αμίν ενώ ο Τζόρνταν Μόργκαν απουσίαζε.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Άρης ξεκίνησε την αναμέτρηση με σαφή διάθεση να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ και το κατάφερε αφού οι Τζένκινς και Ντραγκίσεβιτς ευστόχησαν από την περιφέρεια και διαμόρφωσαν το 15-9. Η πολύ άστοχη Κύμη αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα και η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 25-14.

Οι διαδοχικοί πόντοι των Τζουτζιαράκη και Σταμάτη έδωσαν μία μικρή ανάσα στους φιλοξενούμενους (27-23), όμως το νέο ξέσπασμα των παικτών του Πρίφτη τους εξασφάλισε σημαντικό προβάδισμα με 40-30. Για ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι ο Άρης σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά (5/10 τρίποντα, 15/22 δίποντα) με το +16 (48-32) του ημιχρόνου να έρχεται απόλυτα φυσιολογικά και να ψαλιδίζει σε μεγάλο βαθμό τις πιθανότητες της Κύμης να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα από το “Nick Galis Hall”.

Μεγαλύτερο πρόβλημα για το σύνολο του Βασίλη Μπρατσιάκου σε αυτό το πρώτο μισό ήταν η μεγάλη αστοχία σε συνδυασμό με την κακή ημέρα του Ελ Αμίν αλλά και την καθοριστική απουσία του Τζόρνταν Μόργκαν.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο δείκτης του σκορ ανέβηκε για πρώτη φορά στο +21 (58-37) δια χειρός Νταγκίσεβιτς, πριν η Κύμη κλέψει τη μπάλα και τρέξει στον αιφνιδιασμό για το 58-42. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής όταν ο Αντεγκμπόγιε διαμόρφωσε το 60-46, ωστόσο το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη βοήθησε την ομάδα του να “ξυπνήσει” και να ξεφύγει εκ νέου με +19 (65-46). Ο Άρης συνέχισε να είναι ξεκάθαρα ανώτερος σε επίθεση και άμυνα και χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία “έκλεισε” την περίοδο στο 70-50.

Παρά το γεγονός πως ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθεί οι παίκτες του Μπρατσιάκου δεν τα παράτησαν και με μίνι-ξέσπασμα μείωσαν πολύ γρήγορα σε 70-57. Ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε ξανά τάιμ άουτ για να προλάβει τα χειρότερα και ο Δημήτρης Τσαϊρέλης πέτυχε τους πρώτους πόντους μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού για τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το 72-59. Η Κύμη συνέχισε να βρίσκει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι αλλά τα χρονικά περιθώρια είχαν πλέον στενέψει αφού η διαφορά έπεσε στο -10 (75-65) αλλά πλέον απέμεναν λιγότερα από τρία λεπτά στο ρολόι.

Το τελικό 85-72 βρήκε τον Άρη δίκαιο νικητή αφού παρά τα προβλήματα τραυματισμού οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μισό και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη πριν πάνε στα αποδυτήρια.