Πάλεψε ο Απόλλων, άντεξε ο Κολοσσός!

2016-12-10T19:01:10+00:00 2016-12-10T19:07:20+00:00.

10/Dec/16 19:01

Ο Απόλλων επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή μέσα στη Ρόδο όμως ο Κολοσσός είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις για να επικρατήσει στο τέλος…

Ο Απόλλων επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή μέσα στη Ρόδο όμως ο Κολοσσός είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις για να επικρατήσει πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 71-58.

Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ πέτυχε για λογαριασμό των νικητών ο Ρέντικ, την ώρα που ο Δημήτρης Βεργίνης είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ χωρίς να πάρει τις ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν αρκετή ένταση με τον Άρη Λυκογιάννη να χρεώνεται πολύ νωρίς με τεχνική ποινή αλλά ο Κολοσσός να ξεφεύγει με 13-8 έπειτα από τρίποντο του Ρέλεφορντ. Ο κακός επιθετικά Απόλλων που δεν είχε στη διάθεση του τον Τάιλερ Καλινόσκι σκόραρε με το… σταγονόμετρο με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 22-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Η προβληματική εικόνα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά αφού ο Κώστας Μέξας έβλεπε τους περισσότερους παίκτες του να βρίσκονται σε κακή ημέρα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο συνδέθηκαν με το καλάθι μόνο οι Ντούβνιακ, Βεργίνης και Μπάβτσιτς με τον τελευταίο να έχει χρεωθεί με δύο φάουλ. Ο Κολοσσός που δεν ενθουσίασε με την απόδοση του διατηρήθηκε εύκολα μπροστά πρώτα με τον Ουότσον (26-17) και στη συνέχεια με τον Άχονεν ο οποίος διαμόρφωσε το 34-24 περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-27 και τους γηπεδούχους να έχουν σαφώς περισσότερες λύσεις για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βεργίνης συνέχισε να είναι “καυτός” και μετά από πολύ ώρα έφερε τον Απόλλων σε απόσταση μιας κατοχής (39-37) ολοκληρώνοντας σερί 10-0 για την ομάδα του. Τέλος στην… κατηφόρα του Κολοσσού έβαλε ο Βασιλόπουλος ο οποίος με τρίποντο έκοψε τη φόρα των αντιπάλων του και ο Ρέλεφορντ λίγες κατοχές ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 44-37. Η συγκεκριμένη εξέλιξη “πείραξε” την ψυχολογία των φιλοξενούμενων που είδαν την υπεπροσπάθεια των προηγούμενων λεπτών να πηγαίνει στράφι και την τρίτη περίοδο να “κλείνει” στο 39-53.

Και όμως! Ο Απόλλων δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη στο παιχνίδι αφού οι Χίκεϊ και Κουζέλογλου μπήκαν στην επιθετική εξίσωση και βοήθησαν ώστε η διαφορά να πέσει και πάλι στο -4 (55-51) έπειτα από σερί 12-0. Το παιχνίδι έδειχνε πως θα εξελιχθεί σε μεγάλο ντέρμπι αφού τα εκατέρωθεν καλάθια των Ρέλεφορντ και Ντούβνιακ διατήρησαν τους Πατρινούς κοντά (57-53) ωστόσο το τελευταίο τετράλεπτο άνηκε στον Κολοσσό.

Οι καλές άμυνες του Βασιλόπουλου και τα τρίποντα των Ρέλεφορντ και Σαλούστρου (68-57) “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη με το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη να πανηγυρίζει πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 71-59.