“Διπλό” παραμονής το Λαύριο με τον… φευγάτο Μπολντς!

2016-12-10T19:08:17+00:00 2016-12-10T19:10:53+00:00.

10/Dec/16 19:08

BASKET LEAGUE / ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ - ËÁÕÑÉÏ (Eurokinissi Sports / ÊÙÍÓÔÁÍÔÉÍÁ ËÁÌÐÑÏÐÏÕËÏÕ)

Ο Ντεμάριους Μπολντς δεν αναχώρησε για Λίβανο, αγωνίστηκε απέναντι στη Δόξα Λευκάδας και χάρισε στο Λαύριο το πρώτο “διπλό” στη Basket League, αφού οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 64-63.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Αμερικανός ήταν αυτός που με δύο βολές, 4” πριν το τέλος του παιχνιδιού έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ενώ ο Δημήτρης Τσαλδάρης δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα. Έτσι Το Λαύριο φτάνει στο 3-7, ενώ η Δόξα μένει πίσω με ρεκόρ 2-8, αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντεμάριους Μπολντς, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο σημείωσε 22 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους. Από την πλευρά της Δόξα Λευκάδας έλειψε πολύ ο Ντεζ Ουέλς, ο οποίος αποχώρησε από μόνος του από την ομάδα. Οι Σκοτ και Ρόμπινσον προσπάθησαν να καλύψουν το κενό του Ουέλς, πετυχαίνοντας από 17 πόντους ο καθένας, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Μπενζ Ουέλς, με την ομάδα της Λευκάδας να μην βρίσκει λύσεις στον επιθετικό τομέα. Οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει 7 πόντους σε ισάριθμα λεπτά αγώνα, ενώ το Λαύριο είχε πετύχει 16 πόντους με τον Κέβιν Πάντερ να έχει σημειώσει τους 9. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να προηγείται με 21-13.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και σε νταμπλ σκορ (13-26), ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (15-32), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίκτες της Δόξα Λευκάδας ήταν αρκετά άστοχοι αφού είχαν 5/17 δίποντα και 1/7 τρίποντα έχοντας πετύχει 15 πόντους σε 16 λεπτά αγώνα. Το πρώτο μισό του αγώνα πάντως ολοκληρώθηκε με 24-34.

Οι Σκοτ και Ρόμπινσον πραγματοποίησαν ένα φανταστικό ξεκίνημα για τη Δόξα Λευκάδας στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να… τρέχουν ένα σερί 13-0 και να προηγούνται με 37-34. Για περίπου έξι λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν ούτε έναν πόντο! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 21-5 στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 45-39.

Το Λαύριο αντέδρασε πάντως και με ένα μικρό σερί 7-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα με 46-45 μέσα στη Λευκάδα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι ήταν στο καλάθι. Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια μέχρι και στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ένα λεπτό πριν το τέλος το Λαύριο προηγήθηκε με 62-58, αλλά ο Ταπούτος με τρίποντο μείωσε στον πόντο (61-62). Ο Πάντερ αστόχησε σε δικό του τρίποντο 20” πριν το τέλος και ο Ρόμπινσον με δίποντο έκανε το 63-62, 7” πριν τη λήξη. Ο Μπολντς όμως κέρδισε φάουλ 4” πριν το τέλος και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 63-64, αφού ο Τσαλδάρης αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-34, 45-39, 63-64.