Περίπατος του Άρη στην Πάτρα

2016-12-17T18:45:43+00:00 2016-12-17T19:06:48+00:00.

17/Dec/16 18:45

Ο Άρης έβαλε γερές βάσεις νίκης από την πρώτη κιόλας περίοδο και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 79-64 απέναντι στον Απόλλων που “ξύπνησε” αργά…

Ο Άρης έβαλε γερές βάσεις νίκης από την πρώτη κιόλας περίοδο και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 79-64 απέναντι στον Απόλλων που “ξύπνησε” αργά.

Συνολικά τέσσερις παίκτες από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Νταγκίσεβιτς (17π, 4ρ), Γιάνκοβιτς (10π, 4ρ, 4ασ.) και Ξανθόπουλο (11π, 6ρ, 4ασ, 5 κλ.) να ξεχωρίζουν. Ο τελευταίος μάλιστα έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση σε ακόμα μία “γεμάτη” εμφάνιση στην καριέρα του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Άρης ξεκίνησε την αναμέτρηση με σαφή διάθεση να μην αφήσει περιθώρια στον Απόλλων και ο σταθερά καλός τις τελευταίες αγωνιστικές Ντραγκίσεβιτς διαμόρφωσε το 14-7 στο 5′. Τα αμυντικά προβλήματα των Πατρινών ήταν εμφανή με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (18-7) δια χειρός του Καββαδά που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ενώ λίγο αργότερα ο Γιάνκοβιτς διατήρησε την ομάδα του στο +11 (20-9).

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με τον Άρη να παίρνει το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα του (24-11) εκμεταλλευόμενος πλήρως τα 9 (!) λάθη των γηπεδούχων.

Το σύνολο του Κώστα Μέξα ήταν απογοητευτικό με τον Γιάνκοβιτς να ανεβάζει για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο 33-13 και την έκταση της διαφοράς να είναι πλήρως αντιπροσωπευτική της εικόνας των δύο ομάδων. Τα πολύ χαμηλά ποσοστά (6/20 σουτ) και κυρίως η αδυναμία κοντά στο καλάθι ήταν τα δύο βασικά προβλήματα για τον Απόλλων που συνέχισε να βλέπει τους Θεσσαλονικείς να απομακρύνονται (40-18).

Εν τέλει αυτό ήταν και το σκορ της περιόδου με τους 18 πόντους ενεργητικό και τους μόλις 7 στο δεύτερο δεκάλεπτο να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να ονειρεύονται κάτι περισσότερο από μία τιμητική ήττα.

Στο ίδιο έργο θεατές και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αφού ο Σίμτσακ διαμόρφωσε το 45-18 και έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση για τον Απόλλων. Από αυτό το σημείο και έπειτα ωστόσο η ομάδα της Πάτρας άρχισε να βελτιώνει σταδιακά την εικόνα της και να μειώνει πρώτα σε 30-48 με τον Χίκεϊ και στη συνέχεια σε 38-51 με τον Καλινόσκι. Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη αφύπνισε τους παίκτες του που ξέφυγαν εκ νέου με +18 (59-41) και έδειξαν να ξεπερνούν το κακό τους διάστημα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Πατρινοί εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση και ως ένα βαθμό το κατάφεραν αφού τα τρίποντα των Κουζέλογλου και Χίκεϊ έριξαν τη διαφορά ακόμα και στο -7 (57-64). Η εμπειρία του Άρη όμως σε συνδυασμό με το νέο νεκρό διάστημα του Απόλλωνα δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν ακόμα πιο κοντά. Οι εκατέρωθεν πόντοι των Βεργίνη και Τσαϊρέλη διατήρησαν  το προβάδισμα νίκης των φιλοξενούμενων σε σταθερά επίπεδα και το τελικό 79-64 βρήκε τον Άρη να επιβεβαιώνει πως περνάει περίοδο φόρμας.