2016-12-26T18:55:14+00:00 2016-12-26T19:41:58+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

26/Dec/16 18:55

BASKET LEAGUE / ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÁÓ - ÊÕÌÇ (Eurokinissi Sports / ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ)

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 75-60 της Κύμης υπό το βλέμμα του Σοφοκλή Σχορτσανίτη

O Απόλλωνας υποδέχτηκε στην Πάτρα την Κύμη, παίζοντας με την πλάτη στο τοίχο κι αυτό φαίνεται ότι αποτέλεσε έξτρα κίνητρο για την ομάδα του Κώστα Μέξα, που πραγματοποίησε την καλύτερη της φετινή εμφάνιση επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της ομάδας από την Εύβοια με 75-60 στην αγωνιστική αυλαία του 2016.

Οι Αχαιοί έφτασαν έτσι τις τέσσερις νίκες (4-8) στην basket league, μετά το πέρας 12 αγωνιστικών, ενώ η νεοφώτιστη Κύμη υποχώρησε στο 5-7, ωστόσο αναμφίβολα είναι και με το παραπάνω εντός το αρχικού της σχεδιασμού. Ο Καλινόσκι με 19 πόντους (7/12 σουτ) και 8 ριμπάουντ αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό για τους νικητές, που είχαν εκτός δωδεκάδας το νέο του μεταγραφικό απόκτημα, Σοφοκλή Σχορτσανίτη, πουακόμα δεν είναι απόλυτα έτοιμος και παρακολούθησε την αναμέτρηση από τον πάγκο του Απόλλωνα.

BASKET LEAGUE / ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÁÓ – ÊÕÌÇ (Eurokinissi Sports / ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ)

Εξέλιξη αγώνα:
Οι “μελανόλευκοι” από το ξεκίνημα έχτισαν διψήφια διαφορά στο σκορ (22-9) με τον Καλινόσκι να πυροβολεί από παντού (σ.σ. 5/5 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο) και μάλιστα έφτασαν να προηγηθούν με 49-23 λίγο πριν την ολοκλήρωση 20λεπτών παιχνιδιού.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Αντεγκμπόγιε, Τουντζιαράκη και Σχίζα να πρωταγωνιστούν έτρεξαν ένα σερί 0-14, μετατρέποντας το εις βάρος τους 58-34 σε 58-48 στο 30΄.

Μέχρι εκεί, όμως, καθώς αρχικά ο Ράσελ στην συνέχεια ο Βεργίνης και στο τέλος ο Καλινόσκι, έβαλαν τα πράγματα… στην θέση τους για τους γηπεδούχους, που με δυο σερί τρίποντα έκαναν το 68-53, καθαρίζοντας με την υπόθεση νίκη, ενώ τον επίλογο για το τελικό 75-60 έγραψε με τρίποντο ο Τσούπκοβιτς.

Που κρίθηκε:
Οι παίκτες του Απόλλωνα μπήκαν στο ματς με το… μαχαίρι στα δόντια, κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 26 πόντους διαφορά (49-23) κι αυτό τους το πλεονέκτημα σε συνδυασμό με την καλή άμυνα στο τελευταία δεκάλεπτο τους έδωσε τους δυο βαθμούς της νίκης που τόσο χρειάζονταν.

Παίκτης “κλειδί”
Ο Τάιλερ Καλινόσκι ήταν αυτος που είπε την πρώτη και την τελευταία… λέξη στον αγώνα της Πάτρας, με τον Αμερικανό σουτέρ να ξεκινά εκπληκτικά το ματς έχοντας 13 πόντους, όντας απόλυτα εύστοχος, ενώ στην τέταρτη περίοδο, όταν η Κύμη πήγε να γίνει απειλητική, με δυο ακόμα “βόμβες” έξω από τα 6,75 μέτρα, σφράγισε την επικράτηση του Απόλλωνα.

Δεκάλεπτα: 28-15, 49-25, 58-48, 75-60
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τζαφλέρης, Θεονάς