Λάυριο: Πάτησε… γκάζι και λύγισε τον Απόλλωνα

2017-01-07T18:55:44+00:00 2017-01-07T19:43:40+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Jan/17 18:55

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Απόλλωνα Πάτρας πέτυχε το Λαύριο και πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 4-9.

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Απόλλωνα Πάτρας πέτυχε το Λαύριο, αφού επικράτησε με 79-65 εντός έδρας, με αποτέλεσμα να φτάσει τα τέσσερα ροζ φύλλα αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα, ισοβαθμώντας, πλέον, με τους Αχαιούς στην βαθμολογία.

Από την άλλη οι παίκτες του Κώστα Μέξα ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της Basket League χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ενδεικτικό είναι ότι η μεγαλύτερη διαφορά που σημειώθηκε είναι αυτή των τεσσάρων πόντων, τρεις φορές για το Λαύριο (29-25, 31-27, 37-33) και μια για τον Απόλλωνα (21-17). Ο παίκτης που ξεχώρισε από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Αμερικανός γκαρν, Στίβεν Γκρέι με 15 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους τη διαφορά έκανε ο παγκίτης, Γιώργος Διαμαντάκος με 8 πόντους. Στατιστικά, αν και το Λαύριο ήταν πιο άστοχο, εκμεταλλεύτηκε τις τρεις παραπάνω επιθέσεις για να τελειώσει το πρώτο μισό στην ισοπαλία (37-37).

Στην επανάληψη, τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά. Το Λαύριο έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ενώ από την άλλη ο Απόλλων ήταν αρκετά άστοχος και υπέπεσε σε κάποια λάθη, τα οποία έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο (αγαπημένος τρόπος παιχνιδιού τους) και με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 24-9 να προηγηθούν 61-46.

Η υπεροχή των παικτών του Χρήστου Σερέλη συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να έρεθι η εύκολη νίκη με 79-65.

Που κρίθηκε:

Στο ξέσπασμα του Λαυρίου, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι με σερί 24-9, μετάφρασαν την πολύ καλή τους άμυνα σε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, ξέφυγαν και τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Παίκτης- κλειδί:

Παρότι η αποψινή νίκη του Λαυρίου ήταν απόρροια ομαδικής δουλειάς, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Στίβεν Γκρέι με 15 πόντους (5/9 τρίποντα), όλα στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας την ομάδα του στο ματς, πριν το ξέσπασμα του τρίτου δεκαλέπτου.

Δεκάλεπτα: 20-21, 37-37, 61-46, 79-65.