Τρίκαλα vs Ρέλεφορντ σημειώσατε… άσσο

2017-01-07T19:02:14+00:00 2017-01-07T19:02:45+00:00.

07/Jan/17 19:02

ԑɊK`BC ARIES - ʏˏӓϓ ǠHOTELS (BASKET LEAGUE, 13码Ù͉ӔɊǩ (EUROKINISSI SPORTS/ȁ́ӇӠʁˋɁсө

Σπουδαίο παιχνίδι στα Τρίκαλα, όπου η ομώνυμη ομάδα επιβλήθηκε του Κολοσσού με 74-67, παρά τη φανταστική εμφάνιση του Τρεβόρ Ρέλεφορντ, που έκανε απίστευτα πράγματα επιθετικά.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι νικητές έφτασαν με αυτόν τον τρόπο στο 4-9 και έκαναν ένα ακόμη βήμα στην προσπάθειά τους για παραμονή φέτος. Μάλιστα αυτή είναι η 3η εντός έδρας νίκη για τα Τρίκαλα, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός βρίσκεται στο 7-6, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να μετράει 5 ήττες εκτός έδρας.

Ο Ολεξάντερ Λίποβι ήταν ο κορυφαίος για τα Τρίκαλα πετυχαίνοντας 20 πόντους και όντας πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Γκιλβίντας Μπιρούτα, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 15 πόντους. Από την πλευρά του Κολοσσού, ο Ρέλεφορντ σταμάτησε στους 27 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεκινήσουν δυναμικά το παιχνίδι, παίρνοντας στα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα, ωστόσο στα μέσα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μπουν στη θέση του οδηγού. Οι Μιρούτα και Λίποβι ήταν οι δύο παίκτες που βρήκαν τους διαδρόμους και τις λύσεις στον επιθετικό τομέα για τα Τρίκαλα που προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15 και στο πρώτο μισό του παιχνιδιού με 38-32. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπορεί να βρέθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου πίσω στο σκορ, αλλά οι Ρέντικ και Ρέλεφορντ δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν μια καλή διαφορά.

Η τρίτη περίοδος εξελίχτηκε σε μία “μονομαχία” ανάμεσα στον Λίποβι και τον Ρέλεφορντ! Οι δύο παίκτες βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα επιθετικά και προσπάθησαν ο καθένας να δώσει στην ομάδα του ένα πλεονέκτημα, ωστόσο η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-50 για τα Τρίκαλα. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Λίποβι είχε 18 πόντους, ενώ ο Ρέλεφορντ 19. Με ένα σερί 14-2 όμως τα Τρίκαλα έφτασαν στο +14 (66-52) και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Ρέλεφορντ. Έτσι οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και κατάφεραν να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Κολοσσό επικρατώντας με 74-67.

Που κρίθηκε:

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιους πόντους στα κρίσιμα σημεία από κάποιον άλλον παίκτη πέρα από τον Ρέλεφορντ, ο οποίος ναι μεν ήταν φανταστικός, αλλά ήταν και… μόνος του. Ο Ρέντικ που πέτυχε 14 πόντους,, είχε βάλει τους περισσότερους από το πρώτο μισό του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ολεξάντερ Λίποβι ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι καθοριστικός για τα Τρίκαλα, οδηγώντας την ομάδα του επιθετικά σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Ο Ουκρανός πέτυχε 20 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο (όπως πάντα) και ήταν αυτός που κράτησε τα Τρίκαλα μπροστά στο σκορ στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-32, 52-50, 74-67.