2017-01-21T19:08:31+00:00 2017-01-21T19:31:56+00:00.

Stelios Toromanidis

21/Jan/17 19:08

Τεράστιο “διπλό” για το Λαύριο, το οποίο πέρασε νικηφόρα από την Χαλκίδα επικρατώντας της Κύμης, διπλασίασε τα επιτυχή αποτελέσματα απέναντι στους Ευβοιώτες την φετιν΄πη σεζόν και πλέον αντικρίζει με περισσότερη αισιοδοξίαα το μέλλον.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Τεράστιο “διπλό” για το Λαύριο, το οποίο πέρασε νικηφόρα από την Χαλκίδα επικρατώντας με 86-81 της Κύμης, διπλασίασε τα επιτυχή αποτελέσματα απέναντι στους Ευβοιώτες την φετινή σεζόν και πλέον αντικρίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν με 5-9 ρεκόρ στην βαθμολογία, με τους αποψινούς φιλοξενούμενους να έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Εξέλιξη αγώνα:

Ο αγώνας είχε εκρηκτικό ρυθμό στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να δίνουν γρήγορο τέμπο, ενώ είχαν και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (Η μεν Κύμη 61% εντός πεδιάς, το δε Λαύριο 66%). Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν ως επί το πλείστον στον σέντερ και αρχηγό τους, Μιχάλη Τουτζιαράκη (11 πόντους) σε αυτό το διάστημα, την ώρα που το Λαύριο είχε πολυφωνία επιθετικά, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 25-24 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός κατέβηκε, με το Λαύριο να επιβάλλει πιο χαλαρό τέμπο στο ματς, ενώ σταμάτησε τα επιθετικά όπλα της Κύμης. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη πήραν σκορ από έντεκα παίκτες τους στο πρώτο μισό, την ώρα που Αντεκμπόγιε και Ελ Αμίν έδιναν ανάσες στην Κύμη. Το Λαύριο πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 42-38, παίρνοντας 23 πόντους από τους “παγκίτες”, ενώ η Κύμη μόλις 6.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +7 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (47-40), όμως οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον Αντεκμπόγιε πραγματοποίησαν σερί 14-2 σε 5′, με αποτέλεσμα να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ (54-49 στο 26′). Ο Κέβιν Πάντερ ήταν αυτός που απάντησε για το Λαύριο, καθώς με δέκα σερί προσωπικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του στο υπέρ της 59-57 του 30′.

Ο Σλαβεν Τσούπκοβιτς με δύο τρίποντα κράτησε κοντά την Κύμη (65-66 στο 33′), όμως ο Κέβιν Πάντερ συνέχισε τον… χαβά του (73-69 στο 34′). Μάλιστα λίγο αργότερα, με δικό του κρίσιμο τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (79-74 1’05” πριν το τέλος). Ο Τουτζιαράκης προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, όμως ο Τζαμάλ Νίξον με “βόμβα” τριών πόντων έκανε το 78-82, ενώ από την άλλη ο Αντεκμπόγιε αστόχησε σε κρίσιμες βολές και το Λαύριο έφυγε με τεράστιο διπλό από την Χαλκίδα.

Που κρίθηκε:

Στα μεγάλα σουτ που πέτυχε το Λαύριο στα τελευταία δευτερόλεπτα (τρίποντα Πάντερ και Νίξον) σε αντίθεση με την αστοχία σε κρίσιμες βολές από την Κύμη, η οποία δεν πήρε μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο της (μόλις 8 πόντους), σε αντίθεση με τους 42 του Λαυρίου.

Παίκτης- κλειδί:

Αναμφισβήτητα ο Κεβιν Πάντερ. Ο Αμερικανός γκαρντ με 15 πόντους, από τους 19 συνολικά της ομάδας του, μετέτρεψε το 54-49 του 26′ υπέρ της Κύμης σε 73-69 στο 34′ υπέρ του Λαυρίου, ενώ ευστόχησε και σε τρίποντο-ανάσα για το Λαύριο 65″ πριν την λήξη. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (4/4 τρίποντα) και 2 ασσίστ.

Δεκάλεπτα: 24-25, 38-42, 57-59, 81-86.