Πέρασε από το Ρέθυμνο με καθοριστικό Παπαδάκη ο Κολοσσός!

2017-01-21T19:07:17+00:00 2017-01-21T19:18:27+00:00.

21/Jan/17 19:07

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε πολύ σημαντικό διπλό μέσα στο Ρέθυμνο που του δίνει προβάδισμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην Basket League…

Ο Κολοσσός Ρόδου (8-6) πήρε πολύ σημαντικό διπλό μέσα στο Ρέθυμνο (6-8) με 83-77 που του δίνει προβάδισμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην Basket League.

Καθοριστικός για τους νικητές ήταν ο Κώστας Παπαδάκης με 10 πόντους, όλους στην τελευταία περίοδο, την ώρα που οι Ρέλεφορντ (17π), Ρέντικ (13π) και Άχονεν (17π) έδωσαν με τη σειρά τους σημαντικές επιθετικές λύσεις.

Ο Γκάρι Τάλτον (17π) ήταν ο κορυφαίος για το Ρέθυμνο ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο κόουτς Κωνσταντινίδης είχε έντονο φραστικό επεισόδιο με τους Άρντολντ και Φιτζπάτρικ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά λάθη (3-3) και μεγάλη αστοχία την αναμέτρηση με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να μείνει αρκετά χαμηλά (9-5) υπέρ του Ρεθύμνου μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού. O Κολοσσός αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 13-12 με το δίδυμο των Ρέλεφορντ και Ρέντικ να δίνουν σημαντικές λύσεις, πριν οι γηπεδούχοι ξεφύγουν εκ νέου με +4 (20-16) δια χειρός του Χάρη Γιαννόπουλου.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 23-18 με τον ρυθμό να ανεβαίνει προϊόντος του χρόνου και τους Κρητικούς να παρουσιάζουν καλύτερο πρόσωπο σε αυτό το πρώτο κομμάτι.

H συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και μέσα από δεύτερες ευκαιρίες με αποτέλεσμα να ανατρέψουν την κατάσταση (28-26) έπειτα από τρίποντο του Άχονεν. Τα πολλά σφυρίγματα των διαιτητών δημιούργησαν εκνευρισμό στους παίκτες και τους έστειλαν πολλές φορές στη γραμμή των βολών με τον Γεωργαλή να διαμορφώνει το 33-33.

Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια διατηρώντας μικρό προβάδισμα (41-38) και τους Άχονεν (11π) και Ρέντικ (9π) να έρχονται από τον πάγκο για να δώσουν πολύ σημαντικές βοήθειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παραγωγικότητα έπεσε αρκετά με τον Κολοσσό να βρίσκεται σταθερά μπροστά (45-40) την ώρα που ο Φιτζπάτρικ είχε έντονο φραστικό επεισόδιο με τον προπονητή του. Το Ρέθυμνο πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να τρέξει σερί 7-0 (47-45) αλλά και πάλι οι Ροδίτες βρήκαν τον τρόπο για να αντιδράσουν και να “κλείσουν” την περίοδο στο 55-55 με τον Άχονεν να συνεχίζει να φορτώνει πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Κράβιτς έδωσε το προβάδισμα με 61-60 στο Ρέθυμνο όμως ο Κολοσσός βρήκε τον… ήρωα που έψαχνε στο πρόσωπο του νεαρού Παπαδάκη ο οποίος ευστόχησε σε 10 σερί πόντους (!) για να διαμορφώσει το 73-69 με 2.52 να απομένουν.

Τη σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο MVP του πρώτου γύρου, Γιοβόντε Ρέντικ, ο οποίος κέρδισε μάχες μέσα στο ζωγραφιστό και έβαλε γερές βάσεις (77-71) για να φύγει η ομάδα του με τη νίκη από την Κρήτη.

Το τελικό 83-77 δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στον Κολοσσό, ενώ το Ρέθυμνο εκτός από την ήττα θα πρέπει να αντιμετωπίσει και τις έντονες λογομαχίες μεταξύ του Κωνσταντινίδη και των Φιτζπάτρικ-Άρνολντ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Παπαδάκης τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους (2/3 τρίποντα, 4/4 βολές) τους οποίους και πέτυχε στα τελευταία πολύ κρίσιμα λεπτά. Ο 19χρονος γκαρντ ήρθε από τον πάγκο για να αποτελέσει τον παίκτη που έκανε τη διαφορά για λογαριασμό του Κολοσσού!