ΑΕΚ: Δεν χάνει από τον Απόλλωνα, αήττητη στο ΟΑΚΑ

2017-01-21T18:40:53+00:00 2017-01-21T18:45:33+00:00.

21/Jan/17 18:40

Η ΑΕΚ έκανε περίπατο κόντρα στον Απόλλωνα και ξεκίνησε με το… δεξί τον δεύτερο γύρο της Basket League.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ έκανε περίπατο (88-69) κόντρα στον Απόλλωνα και ξεκίνησε με το… δεξί τον δεύτερο γύρο της Basket League.

Οι “κιτρινόμαυροι” μετά το μεγάλο διπλό επί της Παρτιζάν για το BasketBall Champions League έκαναν άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση κι ανέβηκαν στο 11-3, κάνοντας ένα ακόμα καθοριστικό βήμα προς την εξασφάλιση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο της Basket League.

Επίσης, διατήρησαν το αήττητο στο ΟΑΚΑ (7-0) κι είναι η μοναδική ομάδα εκτός Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού που δεν έχει γνωρίσει την ήττα στο “σπίτι” της στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει κόντρα στον Απόλλωνα καθώς από τη στιγμή που επέστρεψε στα “μεγάλα σαλόνια” μετράει μόνο νίκες κόντρα στην ομάδα της Πάτρας, με τον οποίο έχει πλέον ρεκόρ 6-0! Αυτή ήταν η 11η νίκη της “Ένωσης” στα 14 ματς που έχει υποδεχθεί την ομάδα της Πάτρας.

Ο Γιούρι Ζντοβτς βρήκε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να πραγματοποιεί όπως και στο Βελιγράδι (κόντρα στην Παρτιζάν) πολύ καλή εμφάνιση. Θετική παρουσία και για τον Τζαουάντ Ουίλιαμς, ο οποίος βρίσκεται το τελευταίο διάστημα στην πόρτα της εξόδου.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας (0-6) κι έχοντας ρεκόρ 4-10, βρίσκεται σε δύσκολη θέση όσον αφορά στη μάχη της παραμονής.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ έδειξε από το ξεκίνημα ότι δεν έχει διάθεση για… θρίλερ και με τον Ούκιτς να ξεκινά με 3/3 τρίποντα έβαλε τις βάσεις (21-5) για μια εύκολη επικράτηση. Η “Ένωση”είχε εξαιρετική κυκλοφορία στην επίθεση και βρέθηκε από νωρίς στο +18 (28-10).

Γενικότερα, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν ό,τι ήθελα στην επίθεση και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 17/20 σουτ, εξ αυτών τα 8/9 ήταν τρίποντα! Όσο λοιπόν κι αν ήθελαν οι φιλοξενούμενοι να φανούν ανταγωνιστικοί με 11/32 σουτ κάτι τέτοιο έμοιαζε αδύνατο.

Κάπως έτσι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε το +20 (56-36 με 6 σερί πόντους του Ελονού) κι ο αγώνας απέκτησε από πολύ νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Που κρίθηκε

Στο εκρηκτικό ξεκίνημα της ΑΕΚ, η οποία σημείωσε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο κι έβαλε τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση. Οι “κιτρινόμαυροι” ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 17/20 σουτ (8/9 τρίποντα).

Παίκτης-κλειδί

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με τους 14 πόντους (4/4 τρίποντα) που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε την ομάδα του να βρει ρυθμό και να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 50-33, 69-50, 88-69.