Άρης: Ξέσπασε στο Ρεθυμνο με σούπερ άμυνα και “ογκόλιθο” Καββαδά

2017-01-28T18:54:32+00:00 2017-01-28T19:06:40+00:00.

Stelios Toromanidis

28/Jan/17 18:54

Στις νίκες επέστρεψε ο Αρης μετά από τρία συνεχή αρνητικά αποτελέσματα, καθώς συνέτριψε το Ρεθύμνου στο Nick Galis Hall, έφτασε τις εννιά νίκες σε 15 αγώνες και παρέμεινε στη 4η θέση.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στις νίκες επέστρεψε ο Αρης μετά από τρία συνεχή αρνητικά αποτελέσματα, καθώς συνέτριψε με 98-50 το Ρεθύμνου στο Nick Galis Hall, έφτασε τις εννιά νίκες σε 15 αγώνες και παρέμεινε στη 4η θέση.

Από την άλλη, οι Κρητικοί γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και έπεσαν στο 6-9 ρεκόρ. Να επισημάνουμε ότι ο γκαρντ των “κιτρινόμαυρων”, Νίκος Ξανθόπουλος με 2 ασσίστ ξεπέρασε τον Άγγελο Κορωνιό και πλέον είναι ο πέμπτος καλύτερος πασέρ στην ιστορία της Α1 και δεύτερος εν ενεργεία πίσω από τον Βασίλη Σπανούλη με 977 τελικές πάσες.

Εξέλιξη του αγώνα:

Εντυπωσιακά μπήκε στην αναμέτρηση ο Άρης, με περίσσεια ενέργεια στην άμυνα που είχε ως αποτέλεσμα να σταματήσει το επιθετικό παιχνίδι του Ρεθύμνου, το οποίο πέτυχε μόλις έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με 1/12 σουτ εντός πεδιάς (8%)! Στην επίθεση, οι “κιτρινόμαυροι” ακούμπησαν την μπάλα στον Βασίλη Καββαδά (6 πόντους στα πρώτα λεπτά), ενώ με τρίποντα των Ζάρα, Τζέκινς και 4 πόντους του Ντραγκίσεβιτς, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (16-5) στο 8’. Η περίοδος έκλεισε στο +17 (23-6) με τους γηπεδούχους να μετρούν 7/10 μέσα στο ζωγραφιστό και 8 ασσίστ!

Με ένα γρήγορο 7-2 σερί, το Ρέθυμνο μείωσε προς στιγμήν (25-13), όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν την καλή άμυνα και βρήκαν λύσεις εκ νέου κοντά στο καλάθι (Τσαιρέλης, Καββαδάς), ενώ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, η διαφορά ανέβηκε στο +19 (36-17 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι με κύριο δράστη τον Γκάρι Τάλτον (5 πόντους, 2 ασσίστ) προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά ο Άρης με εξαιρετική δημιουργία (13 ασσίστ στο πρώτα 20’) και σκορ από την περιφέρεια (6/13 τρίποντα) κράτησε με ευκολία την υπέρ του διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο στο +20 (46-26).

Η “γρανιτένια” άμυνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, τα κλεψίματα επέφεραν αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια και κάπως έτσι η διαφορά πήρε τεράστιες διαστάσεις, φτάνοντας μέχρι και το +35 (75-40 στο 30’). Ο Τζέκινς (13 πόντους,3 κλεψίματα) ηγήθηκε σε αυτό το διάστημα, με τον νεοσύλλεκτο σέντερ Τζάκσον να συστήνεται στο κοινό του Άρη με τρεις τάπες.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Καββαδά να συνεχίζει το… σόου του, οι “Θεσσαλονικείς” προηγήθηκαν με διαφορές άνω των 40 πόντων (!) και ολοκλήρωσαν χωρίς να ρίξουν την ένταση.

Που κρίθηκε:

Στην εξαιρετική άμυνα του Άρη που κράτησε μόλις στους 50 πόντους το Ρέθυμνο και το πενιχρό 27% εντός πεδιάς, την εκπληκτική δημιουργία (26 ασσίστ) και τα πολύ καλά ποσοστά τόσο στα δίποντα (62%), όσο και τα τρίποντα (45%).

Παίκτης-Κλειδί:

Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν απόλυτος κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους (7/8 δίποντα) και 5 ριμπάουντ σε 18’10” συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 23-6, 46-26, 75-40, 98-50.