“Διπλό” παραμονής στη Λευκάδα για τον Προμηθέα!

2017-01-28T19:32:48+00:00 2017-01-28T19:42:46+00:00.

28/Jan/17 19:32

BASKET LEAGUE / ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ (ÊÙÍÓÔÁÍÔÉÍÁ ËÁÌÐÑÏÐÏÕËÏÕ / Eurokinissi Sports)

Ένα μεγάλο “διπλό” που του δίνει πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας της σεζόν για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία πήρε στη Λευκάδα ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε με 79-73.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Με αυτή τη νίκη, το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου πήρε μία βαθιά… ανάσα όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία, αφού βρίσκεται στο 5-11, δύο νίκες πάνω από τη Δόξα Λευκάδας που είναι στην τελευταία θέση και μία νίκη πάνω από τον Απόλλωνα Πάτρας που επίσης παλεύει για την παραμονή. Αυτή μάλιστα ήταν η 2η εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Πάτρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μίροσλαβ Τόντιτς, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Μουχαμάντ Φαγιέ πρόσθεσε άλλους 15 και βοήθησε σημαντικά στην τελευταία περίοδο με σημαντικά καλάθια. Από την πλευρά των γηπεδούχων οι Ντόμπλας και Χάρις είχαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο καλής απόδοσης. Η Δόξα Λευκάδας ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα σερί 16-2, με τους Ντόμπλας και Άμποτ να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-15 για τους γηπεδούχους που βρήκαν λύσεις και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ πήγε ακόμη και 31-19 για τη Δόξα, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε, βελτίωσε την άμυνά του και επέστρεψε στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο -4 (42-38), δεχόμενοι μόλις 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο και με τον Τόντιτς να φτάνει τους 15 πόντους.

Το παιχνίδι έγινε μεγάλο ντέρμπι αφού στην τρίτη περίοδος, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ ή έστω να πάρει ένα μικρό προβάδισμα. Μάλιστα, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-56 με την τριάδα Άμποτ, Ντόμπλας και Χάρις να κάνουν καλό παιχνίδι επιθετικά για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη ξεχώριζε ο Τόντιτς, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρουν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, με τον Φαγιέ να ανεβάζει την απόδοσή του και να βοηθάει με τα δικά του καλάθια τον Προμηθέα, να φτάσει στο μεγάλο διπλό με 79-73.

Που κρίθηκε:

Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Ντόμπλας έβαλε μπροστά τη Δόξα Λευκάδας με 70-69, αλλά το τρίποντο του Νίκου Γκίκα στην αμέσως επόμενη επίθεση έκοψε τα… φτερά των γηπεδούχων που δεν μπορούσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές, φτάνοντας σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μίροσλαβ Τόντιτς ήρθε από τον πάγκο και ήταν πραγματικά ασταμάτητος επιθετικά, με σημαντικά καλάθια στο τέλος και πρώτος σκόρερ του αγώνα. Μπορεί να μην πρόσφερε πολλά στον τομέα των ριμπάουντ (δεν είναι το δυνατό του σημείο), αλλά ήταν ιδιαίτερα εύστοχος με 7/8 βολές, 2/3 δίποντα και 3/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 42-38, 56-56, 73-79.