Μεγάλο ‘διπλό” το Λαύριο, φωνάζουν τα Τρίκαλα!

2017-02-04T19:06:35+00:00 2017-02-04T19:26:02+00:00.

04/Feb/17 19:06

Το Λαύριο δεν επηρεάστηκε από την εξαιρετική έδρα των Τρικάλων και κατάφερε να φύγει με το μεγάλο “διπλό” κερδίζοντας με σκορ 75-78 και πλέον… βλέπει με άλλο μάτι την είσοδο στην πρώτη 8άδα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Αυτή τη στιγμή, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρίσκεται στο 6-10 και έφτασε τα Τρίκαλα στη βαθμολογία, έχοντας το ίδιο ρεκόρ. Μάλιστα, αυτή ήταν η 3η εκτός έδρας νίκη για το Λαύριο που βρίσκεται πλέον μέσα στις οκτώ πρώτες ομάδες στη Stoiximan.gr Basket League. Τα Τρίκαλα πάντως από την πλευρά τους έχουν παράπονα από τη διαιτησία αφού όπως ανέφεραν στη σελίδα τους στο twitter “Δυστυχώς άλλοι παράγοντες μας στέρησαν την νίκη!”

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σον Έβανς, ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Πάντερ και Μπολντς. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Γκιλβίντας Μπαρούτα είχε 16 πόντους, ενώ ο Κέλσι Μπάρλοου σταμάτησε στους 13 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και προσπάθησαν να πάρουν ένα προβάδισμα απέναντι στα Τρίκαλα που δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-19. Στη συνέχεια όμως με ένα σερί 11-0 το Λαύριο πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με τα Τρίκαλα να μην σκοράρουν στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Μάλιστα, το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 41-32, με τους Έβανς και Μπολντς να κάνουν εξαιρετικό ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στον επιθετικό τομέα, αλλά όχι και στην άμυνα, με το Λαύριο να βρίσκει τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Μπορεί τα Τρίκαλα να σημείωσαν 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη πέτυχαν 26 και έτσι ανέβασαν τη διαφορά τους από τους γηπεδούχους με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ-54-67. Η ομάδα του Καστρίτη προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στην τελευταία περίοδο, και έφτασε κοντά στο τέλος, αλλά δεν ολοκλήρωσε ποτέ τη μεγάλη ανατροπή, με το Λαύριο να φεύγει παίρνοντας ένα μεγάλο “διπλό” από τα Τρίκαλα με σκορ 75-78.

Τα Τρίκαλα, 3’6” πριν από την λήξη του αγώνα και με το σκορ να είναι στο 75-77 διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μπολντς στον Μανωλόπουλο σε προσπάθεια του τελευταίου για σουτ τριών πόντων. Μάλιστα και ο ίδιος ο Μανωλόπουλος διαμαρτυρήθηκε έντονα, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή.

Που κρίθηκε:

Τα Τρίκαλα κατάφεραν από το -16 να φτάσουν μέχρι το -2, με τον Μανωλόπουλο να κάνει με τρίποντο το 75-77. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνα, αλλά 3’6” πριν το τέλος, ο Μπολντς έκλεψε την μπάλα σε προσπάθεια για νέο τρίποντο από τον Μανωλόπουλο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή.

Παίκτης-κλειδί:

Ερχόμενος από τον πάγκο, ο Σον Έβανς έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, αφού βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα στην επίθεση, όντας πρώτος σκόρερ για τους νικητές. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους (7/11 βολές, 9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 54-67, 75-78.