Αφεντικό ο ΠΑΟΚ του Κλάντον

2017-02-04T22:57:25+00:00 2017-02-04T23:18:57+00:00.

04/Feb/17 22:57

Αφεντικό της Θεσσαλονίκης είναι ο ΠΑΟΚ! Ο “Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε με 62-58 στο ντέρμπι με τον Άρη, διπλασίασε τις νίκες του απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο και τον έπιασε στη βαθμολογία της “Stoiximan.gr Basket League”.

Ο Κιθ Κλάντον τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ σημειώνοντας ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ τη φετινή σεζόν, ενώ σπουδαία ήταν η συνεισφορά του Μαργαρίτη με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Άρης πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο στο οποίο σημείωσε μόλις 22 πόντους με τους Τζένκινς (12π, 4ρ) – Κάμινγκς (10π, 4ρ) να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι και τον Γκόρντον (7π)  να χάσει κρίσιμο καλάθι στο τέλος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες μετρούν ρεκόρ 9-7 νίκες στο πρωτάθλημα και όπως όλα δείχνουν θα διεκδικήσουν μέχρι τέλους την 4η θέση μαζί με τον Κολοσσό Ρόδου (9-7).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με 3/3 τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με 11-8 δια χειρός του Ξανθόπουλου. Για τα δεδομένα ενός ντέρμπι ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος με τον “ζεστό” Πέινερς να διατηρεί τον ΠΑΟΚ σε απόσταση μιας κατοχής (15-17) και να αναγκάζει τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν με ευκολία και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την περίοδο στο 21-17 με τον Σίμτσακ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους. Σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έλεγξαν τα ριμπάουντ (12 έναντι 5) αλλά υπέπεσαν σε αρκετά λάθη (6 έναντι 2).

Όσο ο χρόνος περνούσε ο Άρης άρχισε να κυριαρχεί πάνω στο παρκέ με βασικό επιθετικό εκφραστή τον Τζένκινς (3/3 τρίποντα) και τον εκνευρισμό στην πλευρά του ΠΑΟΚ να είναι έντονος. Ο ενθουσιασμός ωστόσο παρέσυρε τους “κίτρινους” σε βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά και τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο 23-31. Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη για τον “Δικέφαλο του Βορρά” αλλά το… τραγικό 0/11 τρίποντα και τα διπλάσια λάθη (12-6) οδήγησαν στο 36-29 του πρώτου ημιχρόνου.

“Κόλλησε” ο Άρης, στον… πόντο ο ΠΑΟΚ

Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια αφού ο Άρης έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν 4 λεπτά και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 34-36. Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έβαλε τέλος στην κατηφόρα της ομάδας του και ο Γκόρντον με τον ίδιο τρόπο (42-37) ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά η παροιμιώδης αστοχία από την περιφέρεια (0/15 τρίποντα) δεν τους το επέτρεψε. Κατάφεραν όμως να ρίξουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή (44-45) και να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στους 9 πόντους στην περίοδο.

Το γύρισε ο ΠΑΟΚ με κυρίαρχο Κλάντον

Οι δυνατές μονομαχίες και η μεγάλη ένταση συνέχισαν να είναι το κύριο χαρακτηριστικό με τις ομάδες να αστοχούν συνεχώς. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν διαδοχικά σουτ ελεύθεροι από την περιφέρεια και ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ακούμπησε τη μπάλα στο ποστ και με τους Κλάντον-Μαργαρίτη να συνδέονται με το καλάθι μείωσε σε 52-53 με 4.46′ για τη λήξη.

Το πρώτο προβάδισμα του “Δικέφαλου” ήρθε δια χειρός Κόνιαρη ο οποίος για πρώτη φορά μετά το αρχικό 4-3 έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά με 54-53 και 2.33′ στο ρολόι. Ο Κλάντον με τη σειρά του πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (10π, 14ρ) για το 56-54 αλλά ο Άρης κέρδισε δύο διαδοχικά φάουλ τα οποία μετουσίωσε σε εύκολους πόντους προσπερνώντας με 58-56 μόλις 1.23 πριν το τέλος.

Το δραματικό τελευταίο λεπτό ξεκίνησε με το σκορ στην ισοπαλία και την κατοχή στον ΠΑΟΚ. Ο Σάιμπερτ ζήτησε τη μπάλα και με δύσκολο σουτ από μέση απόσταση έδωσε προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους (60-58) με 22″ στο ρολόι. Ο Γκόρντον επέλεξε να επιτεθεί μόνος του χωρίς να δώσει πάσα και δεν δικαιώθηκε αφού αστόχησε και ο Κόνιαρης, ο οποίος πρώτα είχε κερδίσει το ριμπάουντ και το φάουλ, διαμόρφωσε από τη γραμμή των βολών το τελικό 62-58.