Για πολλά λεπτά νωχελικός, όσο χρειάστηκε… Ολυμπιακός

2017-02-05T19:18:42+00:00 2017-02-05T19:35:33+00:00.

05/Feb/17 19:18

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, για να κάμψει την αντίστασης της Δόξας Λευκάδας και να φτάσει στην 15η νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν ανταγωνιστική για σχεδόν 30 λεπτά

Το τελικό 84-60, κρατάει τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας – ο Παναθηναϊκός παίζει αύριο με τον Κόροιβο, αλλά οι κόκκινοι υπερέχουν στην ισοβαθμία – και δείχνει το δίκαιο της νίκης του, αλλά όχι την καλή και ανταγωνιστική εικόνα που έδειξε η Δόξα Λευκάδας για περισσότερα από 25 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Γιανγκ, Παπαπέτρου και φυσικά στη λίστα των τραυματιών υπάρχουν ο Ντανιέλ Χάκετ – εκτός όλη τη σεζόν – ο Βασίλης Τολιόπουλος και ο Πάρης Μαραγκός.

Κορυφαίος αν συνυπολογίσουμε την προσφορά του σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που φαίνεται πως βλέπει τον ρόλο του στους ερυθρόλευκους να αναβαθμίζεται. Σε διψήφιο αριθμό πόντων και οι Παπανικολάου, Λοτζέσκι, Αθηναίου και Ουότερς

Οι κόκκινοι ξεκίνησαν χωρίς ενέργεια, ταχύτητα και φρεσκάδα στο παιχνίδι τους, κάτι που κράτησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-15. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει ρυθμό, αλλά ήταν άστοχος και επίσης δεν προστάτευε αποτελεσματικά τη ρακέτα του. Η Δόξα Λευκάδας έβρισκε κάποιες λύσεις μετά από πικ εν ρολ και το βασικό ήταν πως είχε καταφέρει σε μεγάλο βαθμό να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Ένα μικρό ξέσπασμα

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε από νωρίς και τους 10 παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με στόχο να βρει ένα… ορεξάτο σχήμα που θα βγάλει ενέργεια στο παρκέ, αλλά και για να κάνει διαχείριση στην ενέργεια των παικτών που υπολόγιζε πως θα του “καθαρίσουν” το ματς.

Η Δόξα Λευκάδας στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου βρέθηκε στο 15-19 και ο Ολυμπιακός σε 4 αγωνιστικά λεπτά, έτρεξε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 25-19. Δεν δέχτηκε καλάθι στα μετόπισθεν και στην επίθεση βρήκε λύσεις μέσα στη ρακέτα, κυρίως μετά από επιθετικά ριμπάουντ τον Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-29, σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά ματς, χωρίς ιδιαίτερο θέαμα. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ αρκετά ορεξάτοι ήταν και οι Παπανικολάου και Αγραβάνης.

Ο Ολυμπιακός είχε 9/19 δίποντα, μόλις 1/8 τρίποντα μετά τον… καταιγισμό στο Καζάν και με τέτοια ποσοστά μάλλον μια χαρά παρακαταθήκη ήταν το +8 στο ημίχρονο. Παρόμοια ποσοστά, όμως είχε και η ομάδα της Λευκάδας με τον Χάρη Μαρκόπουλο να έχει επίσης 10 παίκτες στη διάθεσή του και φυσικά όχι ανάλογης ποιότητας.

Στον ίδιο… αργό και “άσχημο ρυθμό”

Αυτό που σίγουρα ήθελε να αλλάξει ο Ολυμπιακός με την επάνοδό του στην επανάληψη, ο ρυθμός και οι ταχύτητες στις οποίες εξελισσόταν το ματς, δεν συνέβη. Τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Δόξα Λευκάδας έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ και κυρίως να κρατάει τον ρυθμό σε πολύ χαμηλούς, σχεδόν… βαρετούς ρυθμούς. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, δεν έβαζε τα σουτ και το μοτίβο της αναμέτρησης παρέμενε ίδιο. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να μείνουν κοντά και το σκορ ήταν 45-40.

Ξέσπασμα με τρίποντα και τρανζίσιον

Στο δεύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να βρει το καλό διάστημα που έψαχνε από την αρχή του αγώνα. Με τον Κώστα Παπανικολάου να παραμένει σταθερά ανεβασμένος και απειλητικός έξω από τα 6μ.75, κάποιες καλές συνεργασίες, κάποιες βολές που προήλθαν και από τεχνικές ποινές και την Δόξα Λευκάδας να χάνει την επαφή της με το καλάθι, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 45-40 σε 58-43, με ένα σερί 13-3. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου, που απλοποίησε πολύ τα πράγματα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, μπαίνοντας στην τελική ευθεία της συνάντησης.

Δεν είχε άλλες λύσεις

Με τους Ουότερς και Αθηναίου να μπαίνουν στην εξίσωση των εύστοχων μακρινών σουτ και τον Μιλουτίνοφ να κάνει σταθερά καλή δουλειά κάτω από τα δύο καλάθια, η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους (71-49) στο 33′ και εκεί ήταν φανερό πως όλα είχαν κριθεί. Ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ τα γκαρντ της Λευκάδας, που έχασε και τον Ντόμπλας με 5 φάουλ, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, πέτυχε κάποια μαζεμένα τρίποντα και “καθάρισε” το ματς από τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε το ροτέσιον, μοίρασε το χρόνο και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους κόκκινους να παίρνουν την νίκη και να σκέφτονται σιγά – σιγά, το επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι, απέναντι στην φορμαρισμένη Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Τίμησε τα θύματα του 1981 η Δόξα Λευκάδας

Πριν το τζάμπολ του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα αδικοχαμένα θύματα της ΘΥΡΑΣ 7, στις 8 Φλεβάρη του 1981. Αξίζει να σημειωθεί πως όλοι οι παίκτες της Δόξας Λευκάδας, με μπροστάρη τον αρχηγό Δημήτρη Τσαλδάρη, σε μια συμβολική και όμορφη κίνηση κατευθύνθηκαν προς το πέταλο που συνηθίζουν να κάθονται οι οργανωμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού και άφησαν λουλούδια, καταχειροκροτούμενοι από το κοινό που βρέθηκε στο ΣΕΦ.