Διπλό παραμονής στη Λευκάδα ο Κόροιβος!

2017-02-11T17:56:41+00:00 2017-02-11T19:27:48+00:00.

11/Feb/17 17:56

Τεράστιας σημασίας νίκη με 69-65 μέσα στην Λευκάδα πέτυχε ο Κόροιβος βυθίζοντας την τοπική Δόξα που θα πρέπει να κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια αν θέλει να παραμείνει στην “Stoiximan.gr Basket League”.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος και με την τριάδα των Μιλουτίνοβιτς (19π, 8ρ), Γκότσερ (17π, 10ρ) και Χολ (18π, 12ρ) πήραν το διπλό παραμονής.

Αντιθέτως, το σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου είχε σε καλή μέρα τους Σκοτ (16π, 5ασ.) και Μάρα (11π, 6ρ) αλλά πλήρωσε την κακή τελευταία περίοδο.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ξεκάθαρη διάθεση να δώσουν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και τα κατάφεραν με τον “ζεστό” Γκότσερ να διαμορφώνει το 11-9 στο 5′. Οι άμυνες παρουσιάστηκαν αρκετά χαλαρές και οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ αφού ο Χολ ήρθε από τον πάγκο και έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του για το 15-13.

Η Δόξα ωστόσο ήταν αυτή που “έκλεισε” καλύτερα την πρώτη περίοδο με τους Μάρα και Σκοτ να τρέχουν σερί 5-0 και να διαμορφώνουν το 18-15.

Η εικόνα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σταθερά μπροστά αλλά τον Κόροιβο να διατηρείται σε απόσταση μίας κατοχής πρώτα με τον Μιλουτίνοβιτς (25-24) και στη συνέχεια με τον Γκότσερ (33-31). Οι παίκτες του Μαρκόπουλου μετρούσαν ήδη 9 λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στους αντιπάλους κάτι που δεν τους επέτρεψε να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά μεγαλύτερη του +1 (36-35).

Όπως προκύπτει και από το σκορ το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο με τις δύο πλευρές να αδυνατούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους ώστε να εξασφαλίσουν σημαντικό προβάδισμα.

Το καλό ξεκίνημα του Κοροίβου στην επιστροφή από τα αποδυτήρια (41-38) δεν άρεσε στον Χάρη Μαρκόπουλο που πήρε άμεσα τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Η αστοχία των γηπεδούχων ήταν έντονη (4/16 τρίποντα) και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Αμαλιάδας να διατηρηθεί μπροστά (46-42) με τον Γκότσερ να συνεχίζει να σκοράρει με κάθε τρόπο (17π, 4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα).

Στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι εναλλαγές του προβαδίσματος ήταν συνεχείς, με τους Σκοτ (48-46) και Χολ (50-48) να συνδέονται με το καλάθι, και την… μπίλια να κάθεται τελικά στη Δόξα (53-52).

Η ομάδα της Λευκάδας μπήκε πολύ καλύτερα στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα και ξέφυγε με 61-54 χάρη στα τρίποντα των Σκοτ και Χάρις. Η χαρά ωστόσο δεν κράτησε πολύ αφού ο Κόροιβος βρήκε εκ νέου τον τρόπο να αντιδράσει και να πλησιάσει στον πόντο (61-60) μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι.

Τα λεπτά κυλούσαν αλλά καμία πλευρά δεν μπορούσε να ξεχωρίσει με το σκορ να είναι κολλημένο στο 63-63 και 2.06′ να απομένουν για τη λήξη. To τρίποντο του Μιλουτίνοβιτς ήταν αυτό που έδωσε προβάδισμα νίκης στον Κόροιβο κάτι που έγινε ακόμα πιο σαφές όταν ο Σταρκς σκόραρε με λέι απ (68-63) μόλις 48″ πριν τη λήξη. O Ρόμπινσον αστόχησε στο πιο κρίσιμο τρίποντο ώστε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου έφυγε με τεράστιας σημασίας νίκη (69-65) από τη Λευκάδα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άντρια Μιλουτίνοβιτς ήταν πραγματικά απολαυστικός! Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και 8 ριμπάουντ ενώ ευστόχησε στο πιο κρίσιμο τρίποντο της αναμέτρησης δίνοντας το προβάδισμα νίκης στον Κόροιβο.