Στο ρελαντί πριν τα… ζόρια ο Άρης!

2017-02-11T18:20:57+00:00 2017-02-11T18:24:34+00:00.

11/Feb/17 18:20

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ο Άρης επικράτησε με 80-64 του Προμηθέα και βρίσκεται πλέον μόνος τέταρτος στον βαθμολογικό πίνακα της “Stoiximan.gr Basket League”.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κυριάρχησαν πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο και με το δίδυμο των Κάμινγκς (16π, 2ρ, 2ασ.) και Τζένκινς (15π, 4ρ) έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +25. Πολύ καλός και ο Τζάστιν Τζάκσον με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Αντιθέτως, η ομάδα της Πάτρας είχε για μοναδικό διακριθέντα τον νεοαποκτηθέντα Τζέρελ Μπλάσινγκειμ (15π).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Μία εβδομάδα πριν τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου ο Άρης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Προμηθέα και πήρε από νωρίς το προβάδισμα (10-6) δια χειρός Καββαδά. Η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε άμεσα και με τους Τζόουνς (16-15) και Τόντιτς βρήκε σημαντικές επιθετικές λύσεις περνώντας μπροστά στο σκορ με 18-17.

Η άμυνα των παικτών του Πρίφτη ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στη συνέχεια αφού επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν μόλις 2 πόντους σε διάστημα 4 λεπτών. Ο Άρης πέρασε εκ νέου μπροστά με τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διαφορά (26-20) και από αυτό το σημείο και έπειτα κυριάρχησε πάνω στο παρκέ. Παρά την κακή κυκλοφορία της μπάλας (7 ασίστ/9 λάθη) οι γηπεδούχοι σκόραραν μέσα από ατομικές προσπάθειες και έπειτα από σερί 6-0 πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο… άνετο 40-27.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε στον Προμηθέα την ευκαιρία να πλησιάσει στο -5 (42-37) με τους Γκίκα και Μουρ να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι αλλά η αντίδραση ήταν προσωρινή. Τα σόλο του Κάμινγκς και το μοναδικό εύστοχο σουτ του Ζάρα στον αγώνα επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα 55-44 (28′) και έκοψαν τις όποιες ορέξεις των φιλοξενούμενων για κάτι καλό στην αναμέτρηση.

Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη δεν κοίταξε ξανά πίσω του με την σκυτάλη να περνάει επιθετικά στα χέρια του Τζένκινς (64-48) ο οποίος ευστόχησε σε δύο τρίποντα μέσα σε λίγα λεπτά για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 69-48. Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το προβάδισμα των αντιπάλων τους να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει ακόμα και το +25 (73-48) στα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Στα τελευταία λεπτά διαδικαστικού χαρακτήρα δεν άλλαξε κάτι με τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται απλά την χαλάρωση του Άρη και να αρκείται στο τελικό 80-64.