Νίκη… 8άδας το Λαύριο, έφτασε το Ρέθυμνο!

2017-02-11T17:58:56+00:00 2017-02-11T18:03:50+00:00.

11/Feb/17 17:58

BASKET LEAGUE / ˁՑɏ - хȕ̍Ϡ(ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / Eurokinissi Sports)

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την… αδυναμία του Ρεθύμνου στα εκτός έδρας παιχνίδια και επικράτησε των Κρητικών με 73-62 φτάνοντάς τους στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε στο 7-10 φέτος στη Stoiximan.gr Basket League, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει και το Ρέθυμνο στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα, αξίζει να αναφέρουμε πως μετά τη νίκη στη Ρόδο στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, το Ρέθυμνο μετράει 8 συνεχόμενες ήττες μακριά από το σπίτι του.

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Λαύριο με 17 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Έβανς και Χάμιλτον που πέτυχαν από 11 πόντους ο καθένας. Από την πλευρά της ομάδας της Κρήτης, ο Άρνολντ σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ ο Τάλτον είχε 14 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι παίζοντας εξαιρετική άμυνα, αλλά και επίθεση. Το Λαύριο επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα και εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα του Ρεθύμνου και προηγήθηκε με 22-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κακλαμανάκης ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ενώ από το Ρέθυμνο ξεχώρισε μόνο ο αρχηγός, Γιαννόπουλος. Το Λαύριο δεν πάτησε… φρένο και συνέχισε και στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει μέχρι το τέλος του πρώτου μισού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-24.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε μία αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Άρνολντ και Τάλτον να ανεβάζουν την απόδοσή τους στην επίθεση και να μειώνουν τη διαφορά. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο -6 (54-48) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, στο οποίο το Λαύριο σημείωσε μόλις 13 πόντους. Στην τελευταία περίοδο όμως, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη απέκτησαν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με καλή αμυντική λειτουργεία ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Οι Χάμιλτον, Έβανς και Πάντερ ήταν θετικοί, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τελικά τη νίκη με 73-62.

Που κρίθηκε:

Στην τελευταία περίοδο η άμυνα του Λαυρίου βελτιώθηκε κατά πολύ σε σχέση με το τρίτο δεκάλεπτο και αυτό δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ολοκληρώσουν την ανατροπή που ξεκίνησαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Ρεθύμνου δεν κατάφεραν να βρουν τρόπους για εύκολα καλάθια, ενώ η διαφορά ανέβηκε και πάλι για τους γηπεδούχους.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν η… κολώνα του Λαυρίου από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν μία καλή διαφορά και να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη. Ο Έλληνας ψηλός σταμάτησε στους 17 πόντους με 7/9 δίποντα και 3/5 βολές, ενώ είχε παράλληλα και 5 ριμπάουντ.