Ο Προμηθέας «έκαψε» τον Απόλλωνα και… αφεντικό στην Πάτρα

2017-02-15T17:59:33+00:00 2017-02-15T19:02:51+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

15/Feb/17 17:59

Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας, καθώς επιβλήθηκε με 65-58 του Απόλλωνα για την 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League

Οι “νεοφώτιστοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα,στο μεγαλύτερο διάστημα, διατηρώντας σταθερά ένα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε μέχρι και το +14 (42-28), ενώ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, είχαν πλεονέκτημα 13 πόντων (50-37). Ωστόσο, ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική άνοδο του Στιβ Μπαρτ και προσπάθησε να κλέψει τη νίκη.

Με 7 σερί πόντους τους Αμερικανού σκόρερ μείωσε σε 61-57, 2’38” πριν το φινάλε, που έγινε αίφνης συναρπαστικό… Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, αλλά δεν τα κατάφεραν και, τελικά, ο Μπλασινγκέιμ ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη για τον Προμηθέα. Αρχικά σκοράροντας με λέι απ για το 63-57 και στη συνέχεια με 2/2 βολές για το τελικό 65-58, που χάρισε στην ομάδα του, την 7η φετινή νίκη της και δεύτερη επί του συμπολίτη.

Έτσι, ο Προμηθέας έκανε, ίσως, το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην… μεγάλη κατηγορία, καθώς αποσπάστηκε 2 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, όπου βρίσκονται οι Απόλλωνας και Κύμη με ρεκόρ 5-13, έχοντας μάλιστα το πλεονέκτημα σε τυχόν ισοβαθμία και με τους δυο.

Εξέλιξη αγώνα
Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι στο ξεκίνημα τον επιθετικό οίστρο του Φαγιέ (σ.σ. 10π.) και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν 14-6 στο 5΄49΄΄, καταφέρνοντας, έτσι, να έχουν το προβάδισμα (17-12) μέχρι το τέλους του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στην μεγαλύτερη της τιμή στο +13, όταν ξέφυγαν με 27-14 στο 14΄, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κλείσουν, κάπως, την… ψαλίδα, μειώνοντας σε 34-26 με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, χάρις σε καλάθι του Στιβ Μπαρτ.
Ο Προμηθέας μπήκε φουριόζος μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου για το 42-28 , και διατηρούσε την υπέρ του διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (50-37) μέχρι το 27΄.

Το… ξύπνημα του Στιβ Μπαρτ επέτρεψε στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να γίνει απειλητική στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας μέχρι το -4 (61-57) με επιμέρους 2-10, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, γνωρίζοντας την δεύτερη φετινή της ήττα από την άλλη ομάδα της Πάτρας, με το τελικό 65-58 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων

Ο Μο Φαγιέ ήταν αυτός που έδωσε στην αρχή την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του για να φτάσει στην πολύτιμη νίκη, ωστόσο ο Νίκος Γκίκας, όταν πλησίασε ο Απόλλωνας και ο Μπλασινγκέιμ, που ήταν άφαντος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, στο τελευταίο λεπτό, αποδείχτηκαν καθοριστικοί για τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58
Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Μαλαμάς