Ο Σάιμπερτ… ξελάσπωσε τον ΠΑΟΚ

2017-02-15T18:12:30+00:00 2017-02-15T18:12:30+00:00.

15/Feb/17 18:12

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ËÁÕÑÉÏ (MOTION TEAM)

Το Λαύριο πήγε να κάνει μία μεγάλη… ζημιά στον ΠΑΟΚ, μέσα στη Θεσσαλονίκη, αλλά ο Τζόρνταν Σάιμπερτ είχε άλλη άποψη για το σημερινό παιχνίδι, οδηγώντας τους γηπεδούχους στη νίκη με 85-80.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 10-8 και ανέβηκε προς το παρόν στην 5η θέση της βαθμολογίας (αύριο παίζει ο Κολοσσός), ενώ από την άλλη, το Λαύριο βρίσκεται πλέον στο 7-11 παραμένοντας όμως στην πρώτη 8άδα.

Ο Σάιμπερτ, ο οποίος ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ πολύ μεγάλη ήταν και η βοήθεια από τον Κιθ Κλάντον, που έκανε ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο ΜακΦάντεν ερχόμενος από τον πάγκο πέτυχε 16 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενουμένων, ο Στίβεν Γκρεϊ είχε 17 πόντους, όσους και ο Τζαμάλ Νίξον.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά και αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ,, αφού προηγήθηκαν αρχικά με 0-5 και 2-8, ενώ κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-23. Η τριάδα Νίξον, Μπολντς και Γκρέι ήταν εξαιρετική για το Λαύριο, βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να αντιδράει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά το Λαύριο κατάφερε να κρατήσει μία μικρή διαφορά με τον Σούλη Μαρκόπουλο παραπονιέται προς τους διαιτητές και να χρεώνεται με τεχνική ποινή, ενώ ο μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Τέλης Ζουρνατσίδης αποβλήθηκε από το παιχνίδι έπειτα από απόφαση του διαιτητή Τάσου Μάνου. Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να μειώσουν στο καλάθι (36-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε περίπου όπως και το πρώτο, με το Λαύριο να μπαίνει και πάλι δυνατά και να αυξάνει τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ που αρχικά δεν κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά. Η άμυνα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ευάλωτη, με αποτέλεσμα ο Γκρέι να πετυχαίνει εύκολα καλάθια για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Οι Σάιμπερτ, Κλάντον και ΜακΦάντεν προσπάθησαν για τους γηπεδούχους, που όμως δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 62-63. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ πέρασε επιτέλους μπροστά με 68-66, ενώ ο Σάιμπερτ με μεγάλα τρίποντα κράτησε την ομάδα του στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος του αγώνα με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 85-80.

Που κρίθηκε:

Παρ’ όλο που δεν φάνηκε από τα ριμπάουντ που μάζεψαν οι δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ είχε μία σταθερή λύση κάτω από το καλάθι με τον Κιθ Κλάντον, σε αντίθεση με το Λαύριο που δεν είχε έναν δυνατό ψηλό σε καλή μέρα για να μπορέσει να τον σταματήσει. Περιφερειακά οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί, αλλά στο “ζωγραφιστό” κυριάρχησε ο Κλάντον.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ δεν ήταν απλά πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, αλλά και ο άνθρωπος που πήρε πάνω του το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο. Ο Αμερικανός σημείωσε συνολικά … πόντους, αλλά ήταν και αυτός που στα κρίσιμα δεν κρύφτηκε, πήρε την μπάλα στα χέρια του και πέτυχε μεγάλα καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80.