Νίκη στην Πάτρα, το μυαλό στη… Μακάμπι ο Ολυμπιακός!

2017-02-27T18:16:26+00:00 2017-02-28T01:44:58+00:00.

27/Feb/17 18:16

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 87-70 τον Απόλλωνα στην Πάτρα, χωρίς να απειληθεί, και παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία, συγκατοικώντας με τον Παναθηναϊκό…

Οι “ερυθρόλευκοι”, ωστόσο απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο τους έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας. Έτσι, οι δύο ομάδες συνεχίζουν τον δικό τους δρόμο και απομένει να δούμε αν η ΑΕΚ, που έχει να παίξει και με αμφοτέρους, θα αποβεί ρυθμιστής της πρώτης θέσης!

Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση ένα διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αφού υπερείχε ξεκάθαρα τόσο σε ποιότητα, όσο και ποσότητα, σε σχέση με τον Απόλλωνα. Με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο σε 12 παίκτες, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη με 70-87 και έφτασε τις 18 στην STOIXIMAN.GR Basket League, με ρεκόρ 18-1, όσο έχει και ο Παναθηναϊκός!

Οι νικητές είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Παπαπέτρου με 15 πόντους. Ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με σχετικά καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, ενώ είχαν υψηλό δείκτη δημιουργικότητας με 22 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χίκι με 14 πόντους, που ήταν ηνίοχος σε ένα ξέσπασμα της ομάδας του στη δεύτερη περίοδο.

Δεν διέθεταν, όμως, τις λύσεις να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος, αφού είχε πίεση από τον Ολυμπιακό και πολύ προβληματικό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, 13/38.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε συγκεντρωμένος στο ματς, με πιεστική άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 8-18 στο 6′ και λίγο αργότερα δημιούργησε διαφορά 14 πόντων (8-22), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά στο σκορ με 15-26.

Εκτόξευση της διαφοράς…

Οι κόκκινοι συνέχισαν με την ίδια ενέργεια και είχαν ισορροπημένο πρόσωπο και πλουραλισμό στην επίθεση, παίρνοντας σκορ από πολλούς παίκτες. Με ένα ξέσπασμα του Παπαπέτρου, τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια και την ομάδα του Σκουρτόπουλου να σκοράρει με το σταγονόμετρο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους! Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-40 στο 14′.

Και “βροχή τριπόντων” από τον Απόλλωνα!

Κι εκεί που φαινόταν πως όλα έχουν τελειώσει από πολύ νωρίς, λόγω της εικόνας της αναμέτρησης, ξαφνικά οι γηπεδούχοι από την επιθετική δυστοκία, πέρασαν γρήγορα στον επιθετικό καταιγισμό! Με ένα σερί 12-0 και πρωταγωνιστές τους Χίκι και Βεργίνη που έβαλαν από 2 τρίποντα, μείωσε σε 30-40 μέσα σε δύο λεπτά!

Η “βροχή τριπόντων” συνεχίστηκε, ο Χίκι έβαλε ένα ακόμα, στην εξίσωση μπήκε και ο Κουζέλογλου και η Πάτρα πλησίασε στους 6 πόντους, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (40-46) με συνολικό σερί το εντυπωσιακό 22-6! Ένα καλάθι του Ματ Λοτζέσκι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, διαμόρφωσε το τελικό 40-48 στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά η είδηση ήταν πως οι γηπεδούχοι είχαν αντιδράσει και δημιούργησαν προσδοκίες για ανταγωνιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε +3 κατοχές, 12/22 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 7 λάθη. Ο Απόλλωνας είχε μόλις 5/12 δίποντα, αλλά 7/17 τρίποντα, 15 ριμπάουντ και 9 λάθη.

Επιστροφή σε καλά αμυντικά στάνταρ

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που είχε αποκτήσει στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρος, στο ξεκίνημα της επανάληψης έπαιζε καλή άμυνα και κρατήθηκε κοντά στους ερυθρόλευκους μέχρι το σημείο που το σκορ ήταν 48-55.

Εκεί, ήρθε αντίδραση από τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες έσφιξαν πολύ την άμυνά τους, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους κανένα εύκολο σουτ ούτε από την περιφέρεια, ούτε από το “ζωγραφιστό” και με ένα σερί 11-0, μετέτρεψαν το 48-55 σε 48-66, δημιουργώντας ξανά απόσταση που έμοιαζε ασφαλείας, από τον Απόλλωνα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 53-70 και φαινόταν πια πολύ δύσκολο να εμφανίσει η ομάδα της Πάτρας κι άλλες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, να βρει κι άλλη… βενζίνη στο ρεζερβουάρ της για μια ακόμα επιστροφή απέναντι στον Ολυμπιακό, που 10 λεπτά πριν το τέλος είχε την ισχυρότατη κληρονομιά του +17.

Το βλέμμα στη Μακάμπι

Ήταν φυσιολογικό και αναμενόμενο μπασκετικά, να μην μπορέσουν οι γηπεδούχοι να στήσουν νέα αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός την ίδια στιγμή που άνοιγε το ροτέσιον του και έδινε χρόνο σε όλους τους παίκτες και στους Αγραβάνη – Γιανγκ που μπήκαν στο γήπεδο στο τελευταίο πεντάλεπτο, εξασφάλισε διαφορά 23 πόντων (53-76) νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν γινόταν να υπάρξει απάντηση διαρκείας από τον Απόλλωνα.

Σε όλα τα τελευταία λεπτά η διαφορά ήταν λίγο πάνω ή κάτω από τους 20 πόντους και οι κόκκινοι σίγουρα είχαν στο μυαλό τους την… κίνηση της επιστροφής από τη Πάτρα και το πολύ σημαντικό και κρίσιμο παιχνίδι, που έρχεται την Πέμπτη για την Ευρωλίγκα, στο Τελ – Αβίβ, με αντίπαλο την Μακάμπι! Ο Απόλλωνας σκέφτεται κι αυτός από την πλευρά του την συνέχεια και το ματς – κλειδί με αντίπαλο τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Που κρίθηκε

Η αλήθεια είναι πως σε συναντήσεις με τόση μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, όλα εξαρτώνται και κρίνονται από την απόδοση και την σοβαρότητα του… ισχυρού. Αν πρέπει να επιλέξουμε ένα σημείο, σίγουρα είναι το 11-0 σερί που “έτρεξε” ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Όταν πήγε από το 48-55 στο 48-66 και δημιούργησε μια διαφορά 18 πόντων, που ο Απόλλωνας δεν διέθετε ούτε την ενέργεια, ούτε την ποιότητα να την ψαλιδίσει και να προσφέρει ένα ανταγωνιστικό τέλος στον αγώνα.

Οι κορυφαίοι

Ο Ολυμπιακός είχε αρκετούς πρωταγωνιστές και πολλούς παίκτες που άφησαν το στίγμα τους τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Πολύ ορεξάτος και με προσφορά σε όλους τους τομείς ο Παπαπέτρου, σταθερά καλός και ουσιαστικός ο Παπανικολάου, καλό βαθμό παίρνουν και οι δύο σέντερ του Ολυμπιακού, Κεμ Μπιρτς και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Αμφότεροι τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων και ο Μπιρτς προσέφερε και στον τομέα των ριμπάουντ.