Οι Fantastic-4 του ΠΑΟΚ στενοχώρησαν τον… Μπάρλοου!

2017-03-04T18:03:10+00:00 2017-03-04T18:06:12+00:00.

04/Mar/17 18:03

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÔÑÉÊÁËÁ (MOTION TEAM)

Ο… μεγάλος Κεν Μπάρλοου βρέθηκε στην “PAOK Sports Arena” προκειμένου να δει παλιούς φίλους, αλλά και τον γιό του, αλλά ο ΠΑΟΚ τον… στενοχώρησε, αφού επικράτησε των Τρικάλων με σκορ 97-86.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 11-9 και μπήκε προσωρινά στην τετράδα, ενώ τα Τρίκαλα που το πάλεψαν, βρίσκονται στο 8-12 και έμεινε λίγο πίσω σχετικά με την είσοδο στην 8άδα.

Κορυφαίο για τους νικητές ήταν οι ΜακΦάντεν (20 πόντοι), Κλάντον (20 πόντοι), Πέινερς (19 πόντοι) και Μαργαρίτης (17 πόντοι), ενώ από την πλευρά των φιλοξενουμένων, ο Κέλσι Μπάρλοου σταμάτησε στους 25 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με ένα σερί 7-0, αλλά στη συνέχεια τα Τρίκαλα αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ακόμη και το προβάδισμα, αφού η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 24-26. Ο Κέλσι Μπάρλοου ήταν εξαιρετικός επιθετικά, ενώ η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν στη καλύτερη δυνατή μέρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκοράρισμα με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 43-43. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο ΜακΦάντεν, ενώ από τα Τρίκαλα, ο Μπάρλοου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ανέβασε την απόδοσή του, όπως και ο Κιθ Κλάντον και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει παιχνίδι από το “ζωγραφιστό”. Η άμυνα της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν βελτίωσε την άμυνά της, αλλά στην επίθεση ήταν αποτελεσματική και πέτυχε 26 πόντους στο τρίτου δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 69-64. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, αλλά τα Τρίκαλα δεν τα παράτησαν και το πάλεψαν. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο είχε την ποιότητα να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρει τελικά τη νίκη με σκορ 97-86.