Ο Τζέιμς νίκησε τον Άρη, ο Παναθηναϊκός κυνηγάει την πρωτιά

2017-03-05T17:43:15+00:00 2017-03-05T17:49:13+00:00.

05/Mar/17 17:43

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοση του επικράτησε του Άρη και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης θέσης στο τέλος της κανονικής διάρκειας της Stoiximan.gr Basket League.

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” χαλάρωσαν στην τελευταία περίοδο αλλά ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, Μάικ Τζέιμς (19π, 4ασ), έδωσε σημαντικές λύσεις και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Πολύ σημαντική ήταν επίσης η βοήθεια του Κρις Σίνγκλετον που “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Βλάντο Γιάνκοβιτς (13π, 7ρ) ήταν πολύ καλός κόντρα στην παλιά του ομάδα αλλά δεν πήρε ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να σκοράρει από περιφέρεια και ποστ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με 9-2. Η απουσία του κόσμου δεν βοήθησε τις δύο ομάδες να βρουν επιθετικό ρυθμό κάτι που ευνόησε τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με +9 (14-5) δια χειρός του Τζένινγκς. Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ με διάθεση να “ξυπνήσει” τον Παναθηναϊκό και τα κατάφερε αφού ο ζεστός Φώτσης πέτυχε μαζεμένους πόντους για το 14-12.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” βελτιώθηκαν και “έκλεισαν” την πρώτη περίοδο στο 20-20 με τον Ρίβερρς να κερδίζει βολές σε προσπάθεια για τρεις (1/3 εύστοχες) ακριβώς με τη λήξη.

Ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν αυτός που έδωσε το πρώτο προβάδισμα της βραδιάς (22-20) στους γηπεδούχους και συνέχισε το επιθετικό του ξέσπασμα διαμορφώνοντας λίγο μετά το 26-20. Ο Άρης στο ενδιάμεσο έμεινε χωρίς καλάθι για περισσότερα από τρία λεπτά με τον Θοδωρή Ζάρα να βάζει προσωρινά τέλος στην… κατηφόρα της ομάδας του με δύσκολο σουτ από την περιφέρεια (26-23).

Από αυτό το σημείο ωστόσο και έπειτα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κατέρρευσαν. Επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση, αρκετά λάθη και αργές επιστροφές οδήγησαν αρχικά στο 34-23 και στη συνέχεια στο 43-23! Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 44-30 στο τέλος του ημιχρόνου εκνευρίζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ που κάλεσε τάιμ άουτ λίγο πριν και έβαλε τις φωνές στους παίκτες του.

Απογοητευτική τρίτη περίοδος

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε θεαματικά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 4 (!) πόντους στα πρώτα έξι λεπτά και είδε τη διαφορά να μειώνεται σε 48-38 αφού ούτε ο Άρης συνδέθηκε με συνέπεια με το καλάθι.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Βλάντο Γιάνκοβιτς ο οποίος με το δεύτερο του τρίποντο διαμόρφωσε το 53-43 (30′) και έγινε με αυτό τον τρόπο ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης φτάνοντας τους 10 πόντους. Σε γενικές γραμμές ήταν μία περίοδος κατά τη διάρκεια της οποίας οι ομάδες τα… έσπασαν αφού οι “πράσινοι” είχαν 2/15 σουτ και οι “κιτρινόμαυροι” απάντησαν με 4/14.

Στο τελευταίο και πλέον καθοριστικό κομμάτι του αγώνα ο Άρης έγινε ακόμα πιο απειλητικός με το νέο τρίποντο του Γιάνκοβιτς να μειώνει τη διαφορά στο -4 (55-51) και να αναγκάζει τον Τσάβι Πασκουάλ να ζητήσει άμεσα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε κάποιον παίκτη για να τον βοηθήσει στο σκοράρισμα και τον βρήκε στο πρόσωπο του Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικάνος πέτυχε δύο προσωπικά καλάθια και δύο βολές (61-51) επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-51) με 4.53′ για τη λήξη.

Το νέο νεκρό διάστημα των φιλοξενούμενων οδήγησε στο 65-51 με λιγότερα από τρία λεπτά και επί της ουσίας έκρινε οριστικά την υπόθεση νίκη με τον Τζέιμς να συνεχίζει την πολύ καλή επιθετική του απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τελικό 70-54 κράτησε τον Παναθηναϊκό ζωντανό στο κυνήγι της πρώτης θέσης, την ώρα που ο Άρης θα πρέπει να βελτιωθεί στη συνέχεια ώστε να πετύχει τον στόχο της τέταρτης θέσης που θα του δώσει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Stoiximan.gr Basket League.