2017-03-05T17:42:15+00:00 2017-03-05T17:47:39+00:00.

Lefteris Moutis

05/Mar/17 17:42

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ËÁÕÑÉÏ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα το Λαύριο με 84-52 στο ΣΕΦ και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan.gr Basket League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι ήρθε σχετικά εύκολα, αλλά οι δυο επόμενοι εντός έδρας αγώνες στην Ευρωλίγκα με Νταρουσάφακα και Γαλατασαράι, θα κρίνουν πολλά. Ο Βασίλης Σπανούλης έλειψε σε ένα ακόμα ματς εξαιτίας του τραυματισμού του, όπως και ο Κώστας Παπανικολάου (ενοχλήσεις στα πλευρά) και το ματς με το Λαύριο ήταν ευκαιρία για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και τους παίκτες του να ξεμουδιάσουν και να αποφορτιστούν.

Εξαιρετική εκκίνηση Ολυμπιακού

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό. Οπως ακριβώς το είχαν σχεδιάσει οι Πειραιώτες. Με επιθετικό πλουραλισμό, σκληρή άμυνα και διαφορά 19 πόντων (25-6, 10′) από πολύ νωρίς! Οι Μάντζαρης, Γκριν, Μπιρτς και Λοτζέσκι ήταν εξαιρετικοί και στις δυο πλευρές του γηπέδου με τον Ολυμπιακό να έχει 10/18 σουτ με πολλούς πόντους στο ανοικτό γήπεδο και το Λαύριο να αναγκάζεται να σουτάρει μόλις 3/16 σουτ.

Ο μόνος που προσπαθούσε να αντισταθεί μέχρι και λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Εβανς που είχε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ετσι, η διαφορά έμενε σε υψηλά επίπεδα (40-23, 15′) με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να μπαίνει στο παρκέ και  να κάνει τη διαφορά με το πλουραλιστικό παιχνίδι του. Ο Σέρβος ψηλός τελείωσε πολλές φάσεις, ανανέωσε συνεχόμενες φάσεις με επιθετικά ριμπάουντ και ήταν πολύ καλός και στην άμυνα κοντά και μακριά από το καλάθι.

Σερί από το Λαύριο

Τα πάντα κυλούσαν ιδανικά για τους “ερυθρόλευκους”, ωστόσο το Λαύριο δεν έμεινε με “σταυρωμένα” τα χέρια. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη βελτιώθηκαν επιθετικά με πρωταγωνιστές τους Εβανς και Πάντερ στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και συνέχισαν σε ακόμα καλύτερο ρυθμό με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου τρέχοντας 9-0 σερί μέχρι το 44-38 (22′), το οποίο ανησύχησε προς στιγμήν τους Πειραιώτες.

Αντίδραση μέσω της άμυνας

Ο δρόμος για την επιστροφή του Ολυμπιακού και την ανάκτηση μεγαλύτερου αβαντάζ ήταν γνωστός: η άμυνα. Μετά το 49-41 του 25′, οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για σχεδόν πέντε λεπτά, έτρεξαν επιμέρους σκορ 29-6 και εκτόξευσαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +29 (73-44, 35′).

Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης (ξεκίνησε το ματς με 4/4 τρίποντα), ο Λοτζέσκι και ο Παπαπέτρου που χρησιμοποιήθηκε περισσότερο ως σμολ φόργουορντ εξαιτίας της απουσίας του Παπανικολάου.

Στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά της αναμέτρησης, ο Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε ξανά  τον νεαρό Βασίλη Τολιόπουλο, ενώ μοίρασε αρκετά το χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους έντεκα παίκτες με τους Αθηναίου και Αγραβάνη να αγωνίζονται επίσης, σχεδόν ένα ημίχρονο.