Νίκη παραμονής η Κύμη επί του Κολοσσού με εντυπωσιακό σερί στο φινάλε!

2017-03-11T18:00:39+00:00 2017-03-11T18:08:13+00:00.

Stelios Toromanidis

11/Mar/17 18:00

Την έβδομη νίκη της στην Stoiximan.gr Basket League (όλες εντός έδρας) πέτυχε η Κύμη, καθώς επικράτησε στο κλειστό της Χαλκίδας του Κολοσσού Ρόδου με ένα εντυπωσιακό σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Ευβοιώτες με το τελικό 74-64 ανέβηκαν στο 7-14 ρεκόρ, απομακρύνθηκαν δύο νίκες από τον 13ο Απόλλων (παίζει αύριο 12/03 με τον Παναθηναϊκό) και πήραν βαθιά ανάσα στο κυνήγι της παραμονής, την ώρα που ο Κολοσσός έπεσε στην πέμπτη θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ (11-10 ρεκόρ).

Εξέλιξη αγώνα:

Η αναμέτρηση “μύριζε” ντέρμπι από την αρχή, με τις δυο ομάδες για τους δικούς τους ξεχωριστούς λόγους να θέλουν την νίκη. Μπόλικα λάθη, καλά ποσοστά τα σουτ, σκληρές μονομαχίες και εντυπωσιακές φάσεις ήταν η εικόνα του ματς μέχρι το 16′, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν έξι αλλαγές προβαδίσματος και επτά ισοπαλίες, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήταν αυτή των τριών πόντων.

Στα τελευταία 4′ όμως του πρώτου ημιχρόνου, η Κύμη ανέβασε την πίεσή της σε όλο το γήπεδο, ανάγκασε τον Κολοσσό σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να τρέξουν 12-4 σερί, μετατρέποντας το 31-32 του 16′ σε 43-36 υπέρ τους στο 20′. Κορυφαίοι σε όλο το πρώτο μέρος ήταν οι Τουτζιαράκης (13 π., 4 ριμπ.) και Καντί (12 π.) από πλευράς Κύμης, ενώ ο Ρέλεφορντ (10 π.) αποτέλεσε τον μοναδικό παίκτη των φιλοξενούμενων με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο. Με πολύ καλή άμυνα και κορυφαίους στην επίθεση τους Ρέλεφορντ, Χολ και Βασιλόπουλο έτρεξαν 15-7 σερί για να πάρουν το προβάδισμα (51-50 στο 27′), το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (54-52).

Ο Βασιλόπουλος με τρίποντο χάρισε την μεγαλύτερη διαφορά (+7) στον Κολοσσό (59-52 στο 31′). Κάπου εκεί όμως η Κύμη με εφαλκτήριο την άμυνα, ευστοχία από την περιφέρεια (πέντε τρίποντα) και εξαιρετικούς Καντί, Τσούπκοβιτς απάντησε με 19-0 σερί (!) για να προηγηθεί με 71-59 στο 37′, με αποτέλεσμα να τελιώσει η υπόθεση-νίκη.

Που κρίθηκε:

Στην εκξπληκτική άμυνα των γηπεδούχων στο τέτασρτο δεκάλεπτο, όπου κράτησαν τους Ροδίτες χωρίς στο για περίπου 6’30”, μετατρέποντας το -7 (52-59) σε +12 (71-59) έχοντας πρωταγωνιστές τους Καντί (10 π.) και Τσούπκοβιτς (5 π.) σε αυτό το διάστημα.

Παίκτης- κλειδί:

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αυστραλός γκαρντ, Τζέισον Καντί με 23 πόντους (4/8 τρίποντα), 3 ασσίσ, 2 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ οδήγησε την ομάδα του σε μια σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64.