Σοβαρεύτηκε και νίκησε με κυρίαρχο Καββαδά ο Άρης

2017-03-11T17:59:50+00:00 2017-03-11T18:19:01+00:00.

11/Mar/17 17:59

Ο Άρης εμφανίστηκε επηρεασμένος από την απουσία του κόσμου του, ωστόσο πήρε τη νίκη κόντρα στη Δόξα Λευκάδας για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι “κίτρινοι” ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη κόντρα στους “νεοφώτιστους” με 78-70, στο άδειο (λόγω τιμωρίας) “Nick Galis Hall”.

Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων καθώς κυριάρχησε μέσα στο “ζωγραφιστό” και τελείωσε το ματς με 20 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα! Επίσης, μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε την “ψυχρή” ατμόσφαιρα και αιφνιδίασε τον Άρη, δείχνοντας εξαιρετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 37-30 στο 18’.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, όμως, ο Άρης εμφανίστηκε σοβαρός και βελτίωσε την άμυνα του. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους “κίτρινους” να πάρουν τον έλεγχο και να ανατρέψουν την κατάσταση.

Με πρωτοστάτη τον Καββαδά, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν επιμέρους 15-2 και προηγήθηκαν με 62-50. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω αλλά δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να κάνουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70.