Το καθήκον του και περιμένει ο Παναθηναϊκός

2017-03-12T17:51:59+00:00 2017-03-12T18:03:39+00:00.

12/Mar/17 17:51

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε νεκρά διαστήματα όμως η διαφορά δυναμικότητας με τον Απόλλωνα είναι τέτοια που του επέτρεψε να επικρατήσει με το πολύ άνετο 97-74.

Στην επιστροφή του Τζέιμς Γκιστ στην ενεργό δράση οι “πράσινοι” έφτασαν κοντά στην 100άρα αλλά παρουσίασαν και κάποια αμυντικά κενά. Ο Αμερικάνος τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους ενώ κορυφαίοι για λογαριασμό του Παναθηναϊκού ήταν οι Τζέιμς (17π, 3ρ, 3ασ.) και Σίνγκλετον (13π, 5ρ).

Μαχητικοί μέχρι τέλους οι Πατρινοί που είχαν τους Μπαρτ (20π) και Ρέινς (15π, 6ρ) σε πολύ καλή ημέρα χωρίς ωστόσο οι δύο παίκτες να είναι αρκετοί για την υπέρβαση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός (20-1) είναι πρώτος αλλά με παιχνίδι λιγότερο από τον Ολυμπιακό, την ώρα που o Απόλλων είναι προτελευταίος με ρεκόρ 5-16 νίκες.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με δίδυμο ψηλών τους Γκιστ και Σίνγκλετον με τον τελευταίο να συνδέεται με το καλάθι από την περιφέρεια και να διαμορφώνει το 16-9 στο 5′. Οι δύο ομάδες έδωσαν πολύ γρήγορο ρυθμό στον αγώνα και ο εξαιρετικός Ρέινς κράτησε τον Απόλλωνα κοντά στο σκορ με 9 γρήγορους πόντους για το 13-19.

Για ακόμα μία φορά οι “πράσινοι” επιτέθηκαν κατά κύριο λόγο έξω από τα 6.75 (5/11 τρίποντα, 3/4 δίποντα) και κατάφεραν να “κλείσουν” την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 22-17.

Στα επόμενα λεπτά ωστόσο η εικόνα άλλαξε αφού τα πολλά σφυρίγματα των διαιτητών εκνεύρισαν τους παίκτες που έχασαν τη συγκέντρωση τους. Οι γηπεδούχοι φορτώθηκαν με ομαδικά φάουλ νωρίς και ο Τζέιμς Φελντέιν διαμόρφωσε το 30-22 από τη γραμμή των βολών, πριν ο Στόκτον απαντήσει με τον ίδιο τρόπο (30-24). Αυτή ήταν η τελευταία φορά που ο Απόλλωνας κατάφερε να βρεθεί σε “απειλητική” απόσταση από τον Παναθηναϊκό και ένα γρήγορο 11-0 σερί ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (41-24).

Το νεκρό διάστημα των Πατρινών οδήγησε στο 46-25 του ημιχρόνου και επί της ουσίας έκρινε οριστικά την υπόθεση νίκη. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πέτυχαν μόλις 8 πόντους σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο με απογοητευτικά ποσοστά (1/10 τρίποντα) και έλλειψη δημιουργίας (5 ασίστ για 12 λάθη). Απόλυτα φυσιολογικά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πάνω στο παρκέ και με κορυφαίο του παίκτη τον Σίνγκλετον (8π, 5ρ) εξασφάλισε σημαντικό προβάδισμα.

Δυνατό ξεκίνημα του Απόλλωνα

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι Μπαρτ και Ρέινς κατάφεραν ως ένα βαθμό να μειώσουν τη διαφορά (56-42) εκμεταλλευόμενοι πλήρως τη χαλάρωση των αντιπάλων. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι “πράσινοι” δέχθηκαν 17 πόντους σε μόλις 5 λεπτά ενώ υπέπεσαν στο διάστημα αυτό σε 4 λάθη.

Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ έδωσε την ευκαιρία στον Τσάβι Πασκουάλ να “ξυπνήσει” τους παίκτες του οι οποίοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και “ακούμπησαν” τη μπάλα στους Μπουρούση και Σίνγκλετον για το 65-45. Το ιδιαίτερα παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 73-56 και τους φιλοξενούμενους να έχουν δεχθεί 31 (!) πόντους στην χειρότερη αμυντική επίδοση της σεζόν εντός συνόρων.

Δυνατό φινάλε ο Παναθηναϊκός

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει την εικόνα του, κυρίως στην άμυνα και να επαναφέρει τη διαφορά στο +24 (88-64). Ο τελικός νικητής είχε κριθεί προ πολλού όμως οι “πράσινοι” έδειξαν όρεξη μέχρι τέλους με τον Γκιστ να καρφώνει για το 95-68 και να αποθεώνεται από τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στην Πάτρα.

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Διαμαντάκος και ο νεαρός Μπαζίνας συνδέθηκαν με το καλάθι για να διαμορφώσουν το τελικό 97-74 σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι έτσι κι αλλιώς δεν υπολόγιζαν στη νίκη.