Με χαρακτήρα πρωταθλητή, “κλείδωσε” την πρωτιά!

2017-03-13T19:56:49+00:00 2017-03-13T21:48:48+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

13/Mar/17 19:56

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÏÓÖÐ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports)

Στο γήπεδο που σήκωσε το τελευταίο του πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε, ουσιαστικά, την πρωτιά της κανονικής περιόδου στην φετινή Stoiximan.gr Basket League, επικρατώντας της ΑΕΚ με 70-63

Tου Σταύρου Μπαρμπαρούση/ info@eurohoops.net

Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν ένα πεντάλεπτο επιθετικό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όταν και έτρεξαν ένα σερί 0-12, που τους έβαλε για τα καλά μπροστά στο σκορ (41-52 στο 27΄31΄΄) και έχοντας παράλληλα ως σταθερά την άμυνα τους έφτασαν στη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ, με οδηγό τον Ματ Λοτζέσκι (17 πόντους) αλλά και τον Κεμ Μπιρτς, που ήταν καταλυτικός και στις δυο πλευρές του παρκέ. Σημαντικός στην έκβαση του αγώνα ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ενώ από την ΑΕΚ πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο ο Μαυροειδής, ενώ οι συνήθεις… ύποπτοι, Ντίξον και Μαυροκεφαλίδης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να εντυπωσιάσει κατάφερε να ανταπεξέλθει στα προβλήματα που του έθεσε η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, στο ντεμπούτο του, μετά την φυγή Ζντοβτς στον πάγκο της Ένωσης, αλλά και στην κακή βραδιά που βρέθηκαν τα επιθετικά του όπλα (σ.σ Σπανούλης, Γκριν), ωστόσο το βάθος του, οι πολλές ποιοτικές επιλογές  και ο χαρακτήρας του πρωταθλητή του επέτρεψαν να πάρει αυτό, για το οποίο πήγε το βράδυ της Δευτέρας (13/3) στο Μαρούσι για το ακροτελεύτιο ματς της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ξεκίνημα σε «κιτρινόμαυρο» φόντο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Νιούλεϊ να χτυπάει πάνω στον Σπανούλη προηγήθηκαν 10-4, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό, που ήθελε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του κοντά στο καλάθι με Μπιρτς και Πρίντεζη, αλλά φαινόταν… άδειος από ενέργεια.

Η είσοδος των Λοτζέσκι και Γκριν έδωσαν επιθετικές λύσεις στους «ερυθρόλευκους», που όμως είχαν πρόβλημα στο εύκολο καλάθι, καθώς δεν μπορούσαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και γενικά στερούνταν γρήγορης εκτέλεσης, ένα στοιχείο που είναι χαρακτηριστικό της επίθεση τους.

Αμυντική προσήλωση

Η ΑΕΚ φάνηκε να έχει ξεκάθαρη αμυντική τακτική, με καλό διάβασμα των αντιπάλων και παίκτες που είχαν ρόλους. Ωστόσο το ατομικό ταλέντο των αντιπάλων τους έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να επιστρέψουν από το -7 (15-8) και χωρίς κάποιο από τα γνωστά τους ξεσπάσματα, κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη και μοναδική φορά στο πρώτο ημίχρονο με 22-23.

Ωστόσο, η συμμετοχή στο παιχνίδι του Πάτρικ Γιανγκ άλλαξε τις ισορροπίες εις βάρος της ομάδας του Γιάννη Σφαρόπουλου. Ο Αμερικανός σέντερ δεν μπόρεσε να μαρκάρει τον Μαυροειδή και η Ένωση με 8 πόντους, σε έξι λεπτά (!), από τον Έλληνα ψηλό προηγήθηκε 34-28 στο 28΄. Πέντε σερί πόντοι του Μάντζαρη έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 37-35, με την ομάδα του Πειραιά να είναι μάλλον ευχαριστημένη, μετά από ένα ημίχρονο χωρίς ενέργεια και έχοντας χάσει τα ριμπάουντ (20-11).

Ερυθρόλευκο… ξέσπασμα

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Ολυμπιακού επέστρεψαν στο παρκέ, όντες πιο συγκεντρωμένοι και πήραν τα ινία του παιχνιδιού στα χέρια τους με την γνωστή συνταγή.

Δυνατή άμυνα,  και τρανζίσιον, έδωσε στους πρωταθλητές σημαντικό προβάδισμα, για την οικονομία του παιχνιδιού, με 41-52 στο 28΄, παράγωγο ενός σερί 0-12 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του κορυφαίου της αναμέτρησης Ματ Λοτζέσκι σε κατάσταση ανισορροπίας της αντίπαλης άμυνας.

Οι «κιτρινόμαυροι»… στραγγαλισμένοι από τις διαθέσεις των αντιπάλων τους στηρίχτηκαν στις ατομικές εμπνεύσεις του Ούκιτς, με τον Κροάτη να μειώνει μόνος του σε 47-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου Μπιρτς και Λοτζέσκι έκαναν την διαφορά.

Η αντίδραση των γηπεδούχων

Με την διαφορά στο -8 μπήκε, ουσιατικά η ΑΕΚ στο τελευταία δεκάλεπτο, καθώς ο Μιλουτίνοφ από το λόου ποστ είχε διαμορφώσει το σκορ σε 47-55! Όμως με την δύναμη της έδρας ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει σε 60-64 στο 37΄, δίνοντας συναρπαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά.

Διαχείριση των δεδομένων

Ο Σπανούλης, ωστόσο, φώναξε παρών και με το πρώτο του καλάθι στο ματς έκανε ο 60-66, ενώ ακολούθησαν δυο εξαιρετικές άμυνες πάνω στον Ντίξον και ένα λεέι απ από τον Πρίντεζη (60-68) που… σφράγισαν την ερυθρόλευκη απόδραση από το ΟΑΚΑ με το τελικό 63-70, την ώρα που οι δυο φύση κι θέσει αρχηγοί και ηγέτες της ομάδας του Γιαννη Σφαρόπουλου ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας 4/12 σουτ συνολικά!

Κομβικά σημεία του ματς, το τρίποντο του Γκριν για το 52-60 όταν ο γηπεδούχοι είχαν μειώσει στους πέντε πόντους, αλλά και αυτό του Λοτζέσκι, 3΄΄21΄΄, πριν το φινάλε και μάλιστα,  μετά από τάιμ άουτ για το 58-64, όταν η διαφορά είχε πέσει στο -4, που έδειξαν ότι οι Πειραιώτες είχαν το μομέντουμ της αναμέτρησης στα χέρια τους.

Σε ένα κλειστό ματς, όπου οι άμυνες έπαιξαν τον βασικό ρόλο, οι 17 πόντου του Μτα Λοτζέσκι με 5/9 εντός πεδίας και 6/6 βολές, τον καθιστούν αυτομάτως τον παίκτη, που έκανε την διαφορά για την νικήτρια ομάδα, όντας αυτός που την κράτησε κοτά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και της έδωσε αέρα +11 (41-52) στο 28΄.

Που κρίθηκε
Όταν ο Ολυμπιακός «αποφάσισε» να φέρει το ματς στα μέτρα του, παίζοντας άμυνα και παίρνοντας πόντους στο τρανζίσιον έκανε το σερί 0-12, που τον έκανε αφεντικό της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε 41-52 και στην συνέχεια διαχειρίστηκε με επιτυχία αυτό του το πλεονέκτημα για να πάρει μια… επαγγελματική νίκη, με τεράστια σημασία, όμως, καθώς ουσιαστικά του εξασφαλίζει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52,63-70
Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Παναγιώτου