Μανωλόπουλος: “Και τώρα… δουλειά”

2017-03-13T20:48:09+00:00 2017-03-13T21:26:21+00:00.

John Rammas

13/Mar/17 20:48

Στα προβλήματα στην επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου χρέωσε την ήττα απ’ τον Ολυμπιακό (63-70) στο ΟΑΚΑ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, ο οποίος εξήγησε πως πλέον η ΑΕΚ οφείλει να δουλέψει περισσότερο, με τον χρόνο να της το επιτρέπει πια.

Tου Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο 47χρονος νέος προπονητής της ΑΕΚ μίλησε στη συνέντευξη Τύπου της 21ης αγωνιστικής στη Stoiximan.gr Basket League για…

…την ήττα απ’ τον Ολυμπιακό (63-70): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Νομίζω ήταν πάρα πολύ καλός. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μας, γιατί μέσα σε δύο μέρες που είχαμε να προετοιμαστούμε κάναμε μία πολύ καλή δουλειά στις προπονήσεις κι ακολούθησαν καλά το πλάνο μας. Κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο. Περιμέναμε την πίεση του Ολυμπιακού, μας έβγαλαν εκτός θέσης, κάναμε λάθη και τα πληρώσαμε στην άμυνά μας. Όλα είναι αλληλένδετα. Θεωρώ πως το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στην επίθεσή μας, γιατί στο δεύτερο μέρος δεν καταφέραμε να πάμε τη μπάλα εκεί όπου θέλαμε και δε βάλαμε αρκετά ελεύθερα σουτ. Είπα στα παιδιά πως θέλω να σουτάρουν, να το πιστεύουν».

…το αν οι μέχρι τώρα διπλές υποχρεώσεις βοήθησαν την ΑΕΚ: «Τα διπλά παιχνίδια μόνο καλό κάνουν απ’ τη στιγμή που έχεις μεγάλο ρόστερ κι όσο πιο δυνατά είναι τόσο καλύτερος γίνεσαι. Αυτό μας βοήθησε να γίνουμε καλύτεροι. Ήταν μία καλή εμπειρία. Φυσικά υπάρχει μεγάλη απογοήτευση για τον αποκλεισμό, πιστεύαμε την πρόκριση, αλλά πρέπει να το διαχειριστούμε».

…τη μη χρησιμοποίηση του Μπραντ Νιούλεϊ στην τέταρτη περίοδο: «Μας έδωσε πάρα πολλά, αλλά επειδή είχαμε πρόβλημα στην επίθεση έκρινα πως θέλαμε να έχουμε καλύτερο μακρινό σουτ».

…το αν η ΑΕΚ… προλαβαίνει να μάθει να νικά στο τέλος: «Νομίζω πως γίνεται. Πρέπει να δουλέψουμε. Τώρα έχουμε περισσότερο χρόνο για προπόνηση».