“Βύθισε” τον Απόλλωνα η Δόξα Λευκάδας!

2017-03-18T17:57:33+00:00 2017-03-18T18:36:47+00:00.

18/Mar/17 17:57

BASKET LEAGUE / ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ - ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÁÓ (ÊÙÍÓÔÁÍÔÉÍÁ ËÁÌÐÑÏÐÏÕËÏÕ / Eurokinissi Sports)

Στο ντέρμπι των ουραγών, η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να επικρατήσει του Απόλλωνα και να φτάσει στη 4η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόνο ήττες εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 75-70 και έφτασαν στο 4-18 στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας όμως στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Απόλλων Πάτρας έχει 5-17 και παρέμεινε προτελευταίος. Μάλιστα η ομάδα της Πάτρας μετράει 11 ήττες σε ισάριθμους αγώνες μακρίά από το… σπίτι της.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάρις, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Σκοτ με 15 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Χίκεϊ και Μπαρτ Τζούνιορ με 17 πόντους ο καθένας.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά και με τους Σκοτ, Τσαλδάρη και Χάρις να κάνουν καλό παιχνίδι στον επιθετικό τομέα. Μάλιστα η Δόξα Λευκάδας έπαιξε και καλή άμυνα με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-17. Από την άλλη οι βασικοί της ομάδας της Πάτρας δεν ήταν καλοί στην αρχή του αγώνα, με τον Χίκεϊ να είναι αυτός που βρήκε τις λύσεις επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 40-37. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων Πάτρας δέχτηκε μόλις 13 πόντους και πέτυχε 23.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Δόξα Λευκάδας να μην τα παρατάει και να το παλεύει το παιχνίδι. Μάλιστα αρκετές φορές πήρε ξανά και ξανά το προβάδισμα, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκοράρισμα, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Χίκεϊ. Χάρις και Σκοτ όμως ήταν ένα πολύ καλό δίδυμο για τη Δόξα με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 56-57. Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλων είχε μεν το προβάδισμα, αλλά η Δόξα έμεινε κοντά στο σκορ και δύο λεπτά τον το τέλος ισοφάρισε σε 67-67. Μάλιστα, στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τις λύσεις και να κερδίσουν με 75-70.

Που κρίθηκε:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά στο τέλος του αγώνα, ο Απόλλων Πάτρας δεν κατάφερε να σκοράρει με συνέπεια, δίνοντας την ευκαιρία στη Δόξα Λευκάδας να φτάσει στη νίκη. Μέσα σε κάτι λιγότερο από 2 λεπτά, το 67-70, έγινε 75-70 και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Τάι Άμποτ μπορεί να μην ήταν από τους πρώτους σκόρερ της Δόξα Λευκάδας, αλλά στο τέλος ήταν αυτός που πήρε τις επιθέσεις πάνω του. Πρώτα ισοφάρισε σε 70-70 με τρίποντο και στη συνέχεια με δίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά οδηγώντας τη στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70.