Εύκολα ο Παναθηναϊκός με σόου Μπουρούση

2017-03-18T21:35:51+00:00 2017-03-18T21:37:15+00:00.

18/Mar/17 21:35

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στο Λαύριο εξασφαλίζοντας το θετικό αποτέλεσμα (85-64) πριν τη δύσκολη εβδομάδα που ακολουθεί με δύο αγώνες στην Ευρωλίγκα.

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και εξασφάλισαν από πολύ νωρίς διαφορά ασφαλείας με τους Μπουρούση (20π, 6ρ) και Καλάθη (14π, 6ασ) να είναι οι κορυφαίοι της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Για λογαριασμό του Λαυρίου ο Σιν Έβανς (12π, 7ρ) ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων με τη διαφορά δυναμικότητας να μην αφήνει πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε για ακόμα ένα παιχνίδι με τον Τζέιμς Γκιστ στην αρχική του πεντάδα και ο Αμερικάνος με διαδοχικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 8-2. Το Λαύριο ήταν ιδιαίτερα άστοχο (1/8 σουτ, 12%) με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα δια χειρός Σίνγκλετον (15-2), πριν οι Ρίβερς και Φελντέιν ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 21-2 από την περιφέρεια.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για περισσότερα από έξι λεπτά μέχρι ο Έβανς να πετύχει τέσσερις μαζεμένους διαμορφώνοντας το 25-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μετά το πολύ κακό ξεκίνημα οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη “ξεκόλλησαν” επιθετικά όμως τα πολλά κενά στην άμυνα δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν περισσότερο από το 36-17. Ο Παναθηναϊκός έριξε την απόδοση του κάτι που δεν άφησε ευχαριστημένο τον Τσάβι Πασκουάλ ο οποίος ήταν έτοιμος να ζητήσει τάιμ άουτ όταν δύο καλές άμυνες που οδήγησαν στο 40-20 άλλαξαν τα σχέδια του.

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-27 και τους “πράσινους” να παρουσιάζουν κάποια κενά στην απόδοση τους τα οποία ωστόσο δεν τους στοίχισαν. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε ελεύθερα σουτ και κατάφερε να έχει αξιοπρεπή παρουσία κερδίζοντας μάλιστα την δεύτερη περίοδο με επί μέρους σκορ 21-19.

Πλησίασε το Λαύριο, απάντησε ο Καλάθης

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο παρουσίασε και πάλι πολύ καλό πρόσωπο μειώνοντας σε 51-36 έπειτα από μακρινό τρίποντο του Περράκη με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να κόψει τον ρυθμό που προσπάθησαν να βρουν οι ομάδες. Ο Έλληνας σέντερ ευστόχησε εκ νέου από την περιφέρεια για το 56-43, πριν ο Έβανς σκοράρει απέναντι στον Μπουρούση διαμορφώνοντας το 56-45 στο 18′.

Ο παίκτης που έδωσε τέλος στην… κατηφόρα του Παναθηναϊκού ήταν ο Νικ Καλάθης! Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” σημείωσε 8 γρήγορους πόντους (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα) δίνοντας και πάλι αέρα με +17 (64-47) στους γηπεδούχους.

Ο τελικός νικητής είχε κριθεί προ πολλού όμως οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω με τον Κακλαμανάκη να πετυχαίνει τρία σερί καλάθια για το 73-53. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει και στον Γιάννη Μπουρούση ο οποίος έφτασε τους 20 πόντους (7/8 δίποντα, 6/7 βολές) και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 78-55 πριν αντικατασταθεί και δεχθεί το ζεστό χειροκρότημα.

Στα τελευταία λεπτά οι Γκάμπριελ και Έβανς βρήκαν την ευκαιρία να χαρίσουν θέαμα με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 85-64 και τα πολλά μικρά παιδιά που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ να αποθεώνουν τους παίκτες.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή (21-1 νίκες) με ένα παιχνίδι λιγότερο από τον Ολυμπιακό, την ώρα που το Λαύριο (8-14) θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την 8η θέση εκεί όπου τώρα βρίσκεται ο Προμηθέας (9-13).