Κέρδισε Τρίκαλα και… Αγραβάνη, βλέπει την μεγάλη εβδομάδα ο Ολυμπιακός!

2017-03-19T18:18:31+00:00 2017-03-19T18:31:06+00:00.

19/Mar/17 18:18

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ των νικητών!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τα Τρίκαλα με σκορ 79-61 και επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan.gr Basket League μετά το κάζο από την Γαλατάσαραϊ το βράδυ της Παρασκευής, χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Ματ Λοτζέσκι. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μετά από ένα μέτριο και νευρικό πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη (σκορ 37-30) ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν ισχυρές βάσεις κυριαρχίας, δημιούργησαν μια μεγάλη διαφορά και τελικά έφτασαν σε μια ακόμα νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία με συγκάτοικο τον Παναθηναϊκό, αλλά με το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, που όσο περνούν οι αγωνιστικές, μοιάζει και ως το πιο πιθανό σενάριο.

Για τους νικητές, τέσσερις παίκτες τελείωσαν την συνάντηση με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τα Τρίκαλα ξεχώρισαν επιθετικά οι Λίποβι, Μπάρλοου και Μανωλόπουλος.

Ο αγώνας

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν διάθεση να βγάλουν ενέργεια στο παρκέ. Προηγήθηκαν με το καλημέρα 9-1 και αμέσως μετά με 12-3, με τον Πρίντεζη να βρίσκει σκορ και με την άμυνα να λειτουργεί και να δίνει ευκαιρίες για καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο.

Με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (19-10), το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 19-11, αλλά το δεύτερο ήταν εντελώς ισορροπημένο με τα Τρίκαλα να αποδεικνύονται ανταγωνιστικά, να ελέγχουν τον ρυθμό, να βρίσκουν επιθετικές λύσεις και συνάμα να κρατούν αρκετά χαμηλά την επίθεση των ερυθρολεύκων.

Η ομάδα του Καστρίτη μείωσε 28-22 στο 15′ και ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έβγαλε κάποιες διαδοχικές άμυνες και με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά του στο πρώτο ημίχρονο (+13) προηγούμενος με 37-24.

Στον χρόνο που απέμενε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πλησίασαν 37-30, ολοκληρώνοντας ένα ανταγωνιστικό και θετικό για αυτούς πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ.

Βιασύνη και λάθη

Ο λόγος που το πρώτο ημίχρονο κύλησε και ολοκληρώθηκε με αυτό τον τρόπο, είναι τα λάθη του Ολυμπιακού. Οι κόκκινοι υπέπεσαν σε 10 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά, αριθμός μεγάλος για τις περιστάσεις και… ίδιος με τις ασίστ που είχαν μοιράσει (10).

Οι Πειραιώτες είχαν 10 περισσότερα ριμπάουντ, αλλά έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλό τους να σκοράρει 11 πόντους από δικά τους λάθη. Ο Πρίντεζης τελείωσε το ημίχρονο με 8 πόντους, ενώ από 6 είχαν οι Παπαπέτρου και Αθηναίου. Για τα Τρίκαλα, 9 πόντους είχα βάλει ο Μανωλόπουλος και 7 ο Κέλσει Μπάρλοου.

Έχτισε την κυριαρχία του

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη που ουσιαστικά καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και να ξεφεύγει στο σκορ. Οι κόκκινοι ξεκίνησαν να πιέζουν την μπάλα από την επαναφορά, εξώθησαν τον αντίπαλό τους σε 2-3 μαζεμένα λάθη και είδαν τους Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ να κυριαρχούν, ο καθένας με τον τρόπο του.

Ο διεθνής πλέι μέικερ ηρέμησε το παιχνίδι της ομάδας του, διάβασε καλά το παιχνίδι και τελείωσε φάσεις στην επίθεση, ενώ ο Σέρβος σέντερ έκανε την διαφορά κοντά στο καλάθι και πέτυχε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Το 37-30 με ένα σερί 15-4, έγινε 52-34 και ο Ολυμπιακός με πέντε λεπτά πιο αποτελεσματικού και ισορροπημένου μπάσκετ, εκτόξευσε την διαφορά στους 18 πόντους. Τα Τρίκαλα δεν είχαν τον τρόπο να σταματήσουν τους ερυθρόλευκους κονστά στο καλάθι, το σκορ στο ζωγραφιστό αυξήθηκε και την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι έχασαν και αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να σκοράρει και από δεύτερες ευκαιρίες.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξέπνευσε με το σκορ στο 59-41 και με επί μέρους σκορ 22-11 σε αυτό το διάστημα, ουσιαστικά ο Ολυμπιακός “καθάρισε” το ματς.

Ροτέσιον και το μυαλό στον Αστέρα και την δύσκολη εβδομάδα

Ήταν αναμενόμενο πως έτσι όπως εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος, στην τέταρτη θα δούμε κάπως πιο χαλαρό ματς με τους δύο προπονητές να ανοίγουν το ροτέσιον, ανάλογα με τις λύσεις που διαθέτει ο κανένας. Ο κόουτς Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο σε όλους, αφού από το πρώτο ημίχρονο κιόλας είχα πάρει χρόνο ακόμα και ο Βασίλης Τολιόπουλος, ενώ τα Τρίκαλα πήγαν σε ροτέσιον 10 παικτών με τους Μπιρούτα και Καραθανάση να μην είναι διαθέσιμοι για τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προς το τέλος της αναμέτρησης, πήγε στο +25 (79-54) με τον Δημήτρη Αγραβάνη να παίρνει αρκετό χρόνο μετά από καιρό και να κάνει ένα πολύ παραγωγικό παιχνίδι. Ο διεθνής φόργουορντ έκανε ρεκόρ πόντων και ριμπάουντ για την φετινή σεζόν με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε χωρίς εκπλήξεις ή απρόοπτα και πλέον οι δύο ομάδες κοιτούν τα επόμενα παιχνίδια τους. Τα Τρίκαλα θέλουν να ολοκληρώσουν την σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για αυτά και ο Ολυμπιακός σκέφτεται το σημαντικό παιχνίδι της Τετάρτης με τον Ερυθρό Αστέρα και την δύσκολη εβδομάδα που έρχεται με διπλή αγωνιστική και μεγάλο ντέρμπι με την Ρεάλ την Παρασκευή!