Με ήρωα Κάμινγκς ο Άρης επικράτησε στην Χαλκίδα μετά από 45′

2017-03-25T18:29:15+00:00 2017-03-25T18:37:12+00:00.

Stelios Toromanidis

25/Mar/17 18:29

Με την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο 2017 γιόρτασε ο Άρης τα 103 χρόνια του, αφού επιβλήθηκε της Κύμης μετά από παράταση και έδωσε τέλος στα έξι σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα μακριά από το “Nick Galis Hall” στην Stoiximan.gr Basket League.

Οι “κιτρινόμαυροι” με το τελικό 80-77, έχουν 13-10 ρεκόρ και παραμένουν με καλές πιθανότητες στο κυνήγι της τέταρτης θέσης, ενώ οι γηπεδούχοι με 7-16 ρεκόρ και την 14η θέση, θα παλέψουν μέχρι το τέλος για την παραμονή τους.

Εξέλιξη αγώνα:

Η Κύμη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, εκμεταλλευόμενη την δυστοκία του Άρη στην επίθεση. Οι “κιτρινόμαυροι” τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 0/8 τρίποντα και συνολικά 4/18 σουτ εντός πεδιάς και έτσι πήγαν χαμένες οι περισσότερες επιθέσεις που είχαν στην διάθεσή τους. Τα τρία τρίποντα των γηπεδούχων (Καντί, Κοστόβ, Ντίξον) και οι επτά βολές από Τουτζιαράκη και Όρτον, τους έδωσαν αέρα επτά πόντων (20-13) στο 10′.

Αντίστροφα τα συναισθήματα της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να λειτουργούν καλύτερα, έχοντας την δεύτερη πεντάδα τους στο παρκέ. Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά, αποκόπτοντας την δημιουργία της Κύμης που εκφράζεται ως επί το πλέιστον από τον Καντί, ενώ επιθετικά οι Ξανθόπουλος, Μούρτος και Ζάρας έδωσαν την σπίθα, για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Έτσι ο Άρης έτρεξε 22-5 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 35-25 στο 20′.

Η Κύμη μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Τσούπκοβιτς, η διαφορά μειώθηκε στους 2 πόντους (36-38) στο 23. Ο Γιάνκοβιτς σταμάτησε την αντεπίθεση των γηπεδούχων, φτάνοντας τους 11 πόντους (36-40). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν, αλλά ο Άρης σιγά αλλά σταθερά επανέφερε την διαφορά στα επίπεδα του δευτέρου δεκαλέπτου (48-57), για να κλείσει η τρίτη περίοδος λίγο αργότερα στο 50-57.

Χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Σταμάτη, η Κύμη παρέμεινε στην διεκδίκηση της νίκης, αφού με 9-0 σερί μείωσε στον έναν πόντο (66-67) στο 36′. Με συνεχόμενα λάθη και χαρακτηριστική αστοχία κύλησαν τα επόμενα λεπτά και από τις δυο ομάδες, πριν ο Ξανθόπουλος με δυο βολές και ο Πάμπλαντ με τρίποντο διαμορφώσουν το 69-69 στο 38′. Οι Όρτον και Γιάνκοβιτς αποχώρησαν με πέντε φάουλ, ο Άρης συνέχισε να βρίσκει σίδερο στις επιθέσεις του και η Κύμη με δυο ελεύθερες βολές (Τουντιαράκης, Σταμάτης)πέρασε μπροστά 71-69 (24″ για το τέλος). Ο Κάμινγκς με το ίδιο νόμισμα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (71-71) στα 15″ για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Ήρωες του Άρη οι Κάμινγκς και Καββαδάς στην παράταση

Με πέντε πόντους του Αμερικανού γκαρντ και δυο του Έλληνα σέντερ, ο οποίος πήρε και κρίσιμα ριμπάουντ οι “κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 78-74, ενώ η Κύμη δεν μπορούσε να φτάσει στο καλάθι πλην ελευθέρων βολών. Έτσι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αστοχία των φιλοξενούμενων από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Άρηςέφυγε νικητής από την Χαλκίδα.

Που κρίθηκε:

Στην παράταση και στην πιο ώριμη αντίδραση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αστόχησαν μεν σε κρίσιμες ελεύθερες βολές, αλλά η γρανιτένια άμυνά τους και τα κρίσιμα καλάθια που πέτυχαν τους έδωσαν την νίκη.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Ουίλ Κάμινγκς έδειξε για άλλη μια φορά πως είναι ο φετινός ηγέτης του Άρη. Στο κρίσιμο σημείο πήρε την μπάλα, έβαλε τα σουτ που έπρεπε και οδήγησε την ομάδα του σε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα. Πέτυχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ σε όλο το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71, 80-77 (παρ.).