Τρίκαλα: Με σούπερ δίδυμο και ελπίδα για την 8άδα

2017-03-25T17:56:19+00:00 2017-03-25T18:07:28+00:00.

25/Mar/17 17:56

BASKET LEAGUE / ÔÑÉÊÁËÁ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÊÁËËÉÁÑÁÓ / Eurokinissi Sports)

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να κερδίσουν τον Κόροιβο με 72-55 με εξαιρετικό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και συνεχίζουν να ελπίζουν για μία θέση στην πρώτη 8άδα της Stoiximan.gr Basket League.

Οι νικητές έφτασαν στο 9-14 και περιμένουν ήττα του Προμηθέα (9-13) στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, προκειμένου να αυξήσουν τις ελπίδες τους για μία θέση στις οκτώ πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα ο Κόροιβος μετράει 7-16, αλλά δύσκολα θα κινδυνέψει για τον υποβιβασμό.

Κορυφαίοι για τα Τρίκαλα ήταν οι Σωτήρης Μανωλόπουλος και Μάικ Κάφεϊ οι οποίοι πέτυχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των φιλοξενουμένων ο Ντβόντα Πόλαρντ είχε 16 πόντους, ενώ ο Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς σταμάτησε στους 14 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικές και να βρίσκουν λύσεις. Τα Τρίκαλα κατάφεραν με τον Μανωλόπουλο να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 26-25, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε καλή μέρα τον Πόλαρντ, ο οποίος κράτησε τον Κόροιβο Αμαλιάδας επιθετικά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί στην επίθεση. Η άμυνα των Τρικάλων ήταν εξαιρετική με αποτέλεσμα να δεχτεί μόλις 7 πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να πάρουν μία μικρή διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με 40-32.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, τα Τρίκαλα ξεκίνησαν με σερί 11-3 και η διαφορά μεγάλωσε για τους γηπεδούχους (51-35) με τον Τσαγαράκη να ανεβάζει την απόδοση του στον επιθετικό τομέα. Ο Κόροιβος όμως αντέδρασε και με ένα σερί 12-0 μείωσε τη διαφορά από τα Τρίκαλα, με τον τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 51-47. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να ανακτήσουν και πάλι μία διαφορά ασφαλείας με τους Κάφεϊ και Μανωλόπουλο να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Ο Κόροιβος δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί επιθετικά στο τέλος με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να φτάσουν στη νίκη με 72-55.

Που κρίθηκε:

Στην τελευταία περίοδο, τα Τρίκαλα έπαιξαν εξαιρετική άμυνα απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας, που κατάφερε να πετύχει μόλις 8 πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν ένα καλό προβάδισμα και να φτάσουν σε μία εύκολη νίκη.