“Τρόμαξε” αλλά πήρε νίκη τετράδας ο ΠΑΟΚ!

2017-03-25T20:35:23+00:00 2017-03-25T21:30:28+00:00.

25/Mar/17 20:35

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο 31′ αλλά με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Προμηθέας.

Οι γηπεδούχοι νίκησαν 78-75, χάρη στην αντεπίθεση που έκαναν στην τέταρτη περίοδο, στην οποία έτρεξαν επιμέρους 29-13 κι ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων.

Ο Νίκος Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε του αγώνα για να στείλει το ματς στην παράταση κι ο ΠΑΟΚ έκανε βήμα τετράδας καθώς ανέβηκε στο 13-10 (όσο έχει κι ο Άρης, ο οποίος υστερεί στην ισοβαθμία)

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το “διπλό” αν και για 30 λεπτά πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προηγήθηκε με 63-49 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων.

Ο Τάντους ΜακΦάντεν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, για τον οποίο έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο κι ο Ιβάν Άσκα, ο οποίος είχε καταλυτική παρουσία στην ανατροπή της ομάδας του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Προμηθέας μπήκε από το ξεκίνημα με διάθεση να χτυπήσει το ματς, έχοντας μεγάλο όπλο τα τρίποντα. Είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το πρώτο μέρος, έχοντας 8/17 σουτ έξω από τα 6μ75.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στην τρίτη περίοδο, κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους χαμηλά επίθεση (9π.) κι έτσι “έχτισαν” μια σημαντική διαφορά, η οποία έφτασε στο +14 (63-49) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος με σερί 17-0 πέρασε μπροστά με 66-63 στο 34′ κι ο αγώνας εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι.

Ο ΜακΦάντεν ήταν ψύχραιμος και με δύο βολές διαμόρφωσε το αποτέλεσμα καθώς το τρίποντο του Γκίκα στο φινάλε ήταν άστοχο.

Tα δεκάλεπτα: 20-24, 40-43, 49-62, 78-75.