Επιβίωσε σε ματσάρα από τα παλιά ο Παναθηναϊκός!

2017-03-26T19:21:25+00:00 2017-03-26T22:38:47+00:00.

26/Mar/17 19:21

BASKET LEAGUE / Eʠ- ЁϠ(ԁʇӠӁÉS / Eurokinissi Sports)

Στην πρόβα τζενεράλε πριν τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός Superfoods χρειάστηκε τη δεύτερη παράταση για να κάμψει την αντίσταση της εξαιρετικής ΑΕΚ.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 106-87 και πανηγύρισαν την έκτη διαδοχική νίκη και 10η στα τελευταία 11 ματς με γηπεδούχο την ΑΕΚ.

Ήταν μια μονομαχία που γενικότερα βοήθησε τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να ξεχάσουν τη νίκη στη Βιτόρια και να τεσταριστούν σε ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς, πριν τον πολύ σημαντικό αγώνα της Παρασκευής με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα.

Τρομερό νταμπλ νταμπλ από τον Κρις Σίνγκλετον (22π., 16ρ.), ο οποίος έσωσε πολλές την ομάδα του, η οποία έκανε επιμέρους 22-3 στη δεύτερη παράταση.

H “Ένωση” θύμισε την ομάδα του παρελθόντος, όταν διεκδικούσε το πρωτάθλημα αλλά στο τέλος δεν κατάφερε και πάλι να νικήσει σε ένα ντέρμπι που της λείπει από τότε που επέστρεψε στα μεγάλα “σαλόνια”.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Μπουρούσης ξεκίνησε κάνοντας θραύση στο “ζωγραφιστό” (σ.σ. έβαλε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του), ωστόσο κι η ΑΕΚ ήταν άκρως αποτελεσματική στην επίθεση με τον Ούκιτς να δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Καλάθη. Επίσης, ο Μαυροειδή έδωσε λύσεις μέσα στη ρακέτα κι οι (τυπικά) γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα.

Η εμπειρία των “πράσινων”, όμως, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να εκμεταλλευτούν τις αδυναμίες των “κιτρινόμαυρων” στα ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός αν και άστοχος από την περιφέρεια (2/14τρ.) ανανέωνε επιθέσεις με τα επιθετικά και ανέτρεψε την κατάσταση (27-30 στο 12′)

Το πλάνο του Μανωλόπουλου, όμως, με σωστές στοχεύεις στα μις ματς έβαλε “πονοκεφάλους” στο “τριφύλλι”, την ώρα που ο Ελονού έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση. Το καλό ξεκίνημα (10-2) του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος του έδωσε “αέρα” 6 πόντων (51-44), ωστόσο η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη (έπαιξε μόλις 2’56” στο πρώτο μέρος) άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 9 μαζεμένους πόντους, ενώ η άμυνα των “κιτρινόμαυρων” έβγαλε τελείως εκτός ρυθμού τους παίκτες του Πασκουάλ. Αποτέλεσμα; Επιμέρους 12-2 για τους (τυπικά) γηπεδούχους και 56-53 στο 28′.

Ο Ελονού έμοιαζε με “σκιάχτρο” μέσα στη ρακέτα, την ώρα που ο Ούκιτς έδινε υπερπολύτιμες λύσεις για την ΑΕΚ που τελείωσε “φουριόζα” την τρίτη περίοδο. O Παναθηναϊκός έπραξε αυτό που έκανε στο ξεκίνημα του αγώνα, πέρασε τη μπάλα στον Μπουρούση, ο οποίος πέτυχε δυο καλάθια “ζωντανεύοντας” την επίθεση της ομάδας του.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει “άγρια” ομορφιά και τα αίματα πήγαν να ανάψουν όταν ο Λαρεντζάκης έβαλε τρικλοποδιά στον Ριβερς κι ο Σίνγκλετον πήγε να ζητήσει τον λόγο. Τα πνεύματα ηρέμησαν αλλά η ΑΕΚ έδειξε να χάνει τη συγκέντρωση της τους “πράσινους” να κάνουν σερί 6-0, ξεφεύγοντας με 74-68 (37′).

Ο μέχρι εκείνο το σημείο άφαντος ΜακΓκραθ πέτυχε δύο κρίσιμα τρίποντα, το ένα μάλιστα από τα 8,5 μέτρα, κάνοντας το 77-76, 59,8” πριν το φινάλε! Οι (τυπικά) φιλοξενούμενοι σκόραραν εκείνο το διάστημα μόνο με βολές και χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία (3/6).

Στα τελευταία 28.6”, ο Φελντέιν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ενώ ο Μπουρούσης που πήρε το επιθετικό δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε εκείνος… 77-77 και παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και σκόραραν κυρίως με βολές, μέχρι ο Μακγκραθ να κάνει το 83-82, 1’12” πριν το φινάλε. Ο Σάκοτα έβγαλε μια καθοριστική άμυνα πάνω στον Σίνγκλετον κι ο Μαυροειδής με 1/2 βολε΄ς έκανε το 84-82, 16.2” πριν το τέλος.

Ο Καλάθης ισοφάρισε (84-84) μέσα στον χαμό μετά την άστοχη προσπάθεια του Ρίβερς, με την ΑΕΚ να έχει 6.5” για να πάρει τη νίκη αλλά ο Ούκιτς ήταν άστοχος στην “μπομπίτα”.

Κάπου εκεί η “Ένωση” παρέδωσε πνεύμα, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με 8-0 τη δεύτερη παράταση και να ολοκληρώνει το πεντάλεπτο με επιμέρους 26-10.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 62-57, 77-77 (κ.α.), 84-84 (1η παρ.), 87-106.