Ο Ούκιτς έσωσε την ΑΕΚ στη Λευκάδα

2017-04-01T18:10:09+00:00 2017-04-01T19:03:27+00:00.

01/Apr/17 18:10

Η Δόξα Λευκάδας έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, η οποία απέδρασε με τη νίκη από τη Λευκάδα, έχοντας πρωταγωνιστή τον… clutch, Ρόκο Λένι Ούκιτς

Μολονότι ο αγώνας ήταν αδιάφορος καθώς η μεν γηπεδούχοι έχουν υποβιβαστεί, οι δε φιλοξενούμενοι έχουν εξασφαλίσει την τρίτη θέση, ο αγώνας ήταν ντέρμπι.

Η “Ένωση” αν και λαχτάρισε για τα καλά, νίκησε με 68-64, με τον Κροάτη γκαρντ να σημειώνει το καθοριστικότερο καλάθι της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, με τρίποντο-μαχαιριά έκανε το 63-67, 40’’ πριν το φινάλε.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε κι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Δόξα Λευκάδας έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, η οποία για ακόμα ένα ματς έδειξε προβληματική εικόνα. Από τη στιγμή που δεν μπήκαν τα τρίποντα (1/8), η “Ένωση” βρέθηκε να κυνηγάει με τον Μάρας να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα στη φροντ λάιν.

Η κυριαρχία στα ριμπάουντ (17-8) βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν την κατάσταση, με τους Σάκοτα και Βασιλειάδη να ηγούνται στην επίθεση (31-36 στο 18’)

Οι φιλοξενούμενοι με τον Μαυροκεφαλίδη να αποτελεί την αιχμή του δόρατος στην επίθεση ξέφυγαν ακόμα και με +8 (44-36) στην τρίτη περίοδο αλλά η Δόξα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι.

Ο Μάρας συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα των “κιτρινόμαυρων” κι οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (56-54) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Μοιραία ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, όπου οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ λαθών και άστοχων σουτ.

Μέχρι το σημείο που “μίλησε” ο Ούκιτς, ο οποίος με μεγάλο τρίποντο έκανε το 63-67, 40’’ πριν το φινάλε! Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Τσαλδάρη και 1/2 βολές από ΜακΓκραθ και Χάρις…

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68.