“Διπλό” στην Αμαλιάδα και… βλέπει 6άδα το Ρέθυμνο

2017-04-01T17:58:55+00:00 2017-04-01T18:09:43+00:00.

01/Apr/17 17:58

BASKET LEAGUE / ÊÏÑÏÉÂÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÃÉÁÍÍÇÓ ÓÐÕÑÏÕÍÇÓ / Eurokinissi Sports)

Το Ρέθυμνο πέτυχε ένα μεγάλο “διπλό” στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο με σκορ 78-67 και πλέον σκέφτονται την 6η θέση της κανονικής διάρκειας της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πέτυχαν την 3η τους εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και έφτασε στο 12-12 (το ίδιο ρεκόρ έχει και ο Κολοσσός), ενώ από την άλλη ο Κόροιβος Αμαλιάδας βρίσκεται στο 7-17 και συνεχίζει να αγωνιά για το αν θα παραμείνει ή όχι στην Stoximan.gr Basket League.

Ο Γκάρι Τάλτον ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 15 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Τοάρλιν Φιτζπάτρικ με 13 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων, οι ΜακΚλέλαν και Γκότσερ, είχαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα δυναμικά και κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να παίξουν αρκετά καλή άμυνα. Οι παίκτες του Ρεθύμνου πέτυχαν μόλις 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τον Κόροιβο να παίρνει το προβάδισμα με σκορ 16-11 και να δείχνει να παίρνει το πάνω χέρι. Το Ρέθυμνο αντέδρασε στη συνέχεια και βελτίωσε την επιθετική της εικόνα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πέτυχαν 23 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο 34-34.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να συνεχίζει να παίρνει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Φιτζπάτρικ και Τάλτον ήταν αρκετά καλοί στον επιθετικό τομέα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν το προβάδισμα. Μάλιστα, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 55-52, ενώ στην τελευταία περίοδο η διαφορά πήγε ακόμη και σε διψήφιο νούμερο (57-67). Οι Γκότσερ και ΜακΚλέλαν προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση για τους γηπεδούχους, αλλά το Ρέθυμνο κράτησε το προβάδισμα και νίκησε με 78-67.