Ανοιξιάτικος… Ολυμπιακός, πέρασε πάνω από τον ΠΑΟΚ

2017-04-02T17:40:51+00:00 2017-04-02T17:52:55+00:00.

02/Apr/17 17:40

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με σκορ 84-59 και πρόσθεσε άλλη μια εντός έδρας νίκη στην κανονική περίοδο, επεκτείνοντας το πολύ μεγάλο αήττητο σερί του που κρατάει από τον Φλεβάρη του 2008!

Βέβαια, η ουσία για τους πρωταθλητές Ελλάδας, είναι πως χρειάζονται δύο ακόμα νίκες με Προμηθέα στη Πάτρα και Κύμη στο ΣΕΦ, για να κλειδώσουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ως τους τελικούς της STOIXIMAN.GR Basket League.

Ήταν ένα παιχνίδι, που ουσιαστικά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου το “καθάρισε” στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί, κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον “έπνιξε” και δημιούργησε διαφορά 20 πόντων, την οποία δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του ματς.

Ο Έλληνας τεχνικός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του και είδε τον Ολυμπιακό να έχει ενέργεια από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε δυνατό ξεκίνημα και κάποιες καλές στιγμές στη συνάντηση, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλό του και φάνηκε καθαρά στο γήπεδο πως δεν διέθετε τις απαιτούμενες λύσεις, ούτε ποιοτικά, ούτε ποσοτικά.

Για τους νικητές σκόραραν όλοι οι παίκτες με τον Παπανικολάου να τελειώνει τον αγώνα με 14 πόντους και τους Σπανούλη και Πρίντεζη να έχουν από 12. Δώδεκα έβαλε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που μετά την ίωση που είχε, επέστρεψε στις συνηθισμένες τον τελευταίο καιρό καλές του εμφανίσεις. Για τον ΠΑΟΚ 14 πόντους πέτυχε ο Ιβάν Άσκα και 11 ο Ζάνις Πέινερς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα σχήμα… ασυνήθιστο! Ντόμινικ Ουότερς και Ιωάννης Παπαπέτρου βρέθηκαν στην αρχική πεντάδα μαζί με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μπιρτς.

Μετά το γρήγορο 5-0, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να περιορίσει κάπως τους κόκκινους και να βρει επιθετικές λύσεις, ισοφαρίζοντας σε 7-7. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς με αρκετά πικ εν ρολ και μπάλες στον Πρίντεζη για να παίξει στο χαμηλό ποστ και σιγά – σιγά αυτό δούλεψε, σε συνδυασμό με την πιο σφιχτή άμυνα και την πίεση πάνω στη μπάλα.

Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχτισε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (23-12) και έκλεισε την παρθενική περίοδο του ματς μπροστά στο σκορ με 26-16.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί, είναι η εξαιρετική παρουσία του Πάτρικ Γιανγκ. Πέρασε ως αλλαγή νωρίς στο παιχνίδι και το επηρέασε σε μεγάλο βαθμό. Πολλή ενέργεια, αποτελεσματικές βοήθειες στην άμυνα, ριμπάουντ και 4 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.

Πάτησε το γκάζι κι… έφυγε

Στα πρώτα 2-3 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έκανε ένα… μπράφ και ξέφυγε από τον ΠΑΟΚ, πριν προλάβει η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να αντιδράσει και να μετριάσει την ζημιά. Με πολύ καλή άμυνα, τρανζίσιον παιχνίδι στην επίθεση και πολυφωνία στο σκορ, οι ερυθρόλευκοι πήγαν γρήγορα στο +17 (33-16) και στο 14′ είχαμε double score, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 42-21. Μετά τους Πρίντεζη και Σπανούλη, δράση είχαν αναλάβει παίκτες όπως ο Παπανικολάου, ο Αγραβάνης, ο Μιλουτίνοφ, ενώ στο παρκέ είχε περάσει και ο άρρωστος Βαγγέλης Μάντζαρης.

Το ημίχρονο έκλεισε στους 20 πόντους διαφοράς (51-31) και ήταν ξεκάθαρο πως στην διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει πλήρως την ανωτερότητά του και είχε κυριαρχήσει στο παιχνίδι.

Για ένα ακόμα ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί επιθετικά μέσα στη ρακέτα (26 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά), ενώ παράλληλα έπαιρναν σταθερά πόντους (13) από τα λάθη του αντιπάλου τους. Είναι χαρακτηριστικό πως τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είχαν παίξει και είχαν σκοράρει όλοι οι παίκτες πλην του Βασίλη Τολιόπουλου.

Διαχειρίστηκε με άνεση την διαφορά

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε… ήσυχα, στο ίδιο μοτίβο και χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να κάνει κάτι απρόβλεπτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι με μεγάλο ροτέσιον και ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει ένα καλό διάστημα για να καλύψει κάποιο μέρος της διαφοράς, αλλά δεν μπορούσε. Γιατί ακόμα κι αν έβγαζε κάποιες διαδοχικές άμυνες, δεν ήταν σε θέση να το εκμεταλλευτεί στην επίθεση.

Για λίγο η διαφορά κατέβηκε κάτω από τους 20 και στη συνέχεια κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα. Με τους γηπεδούχους να μην έχουν την ίδια ενέργεια, αλλά να διατηρούν χωρίς πρόβλημα τα ηνία. Η διαφορά έφτασε ως τους 24 πόντους (67-43) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 67-49 και τον ΠΑΟΚ να το κερδίζει με επί μέρους σκορ 16-18. Ήθελε, όμως, πολλά – πολλά περισσότερα για να μπορέσει να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης.

Πρόβλημα στην επίθεση, άνεση στο αποτέλεσμα

Όσο περνούσε ο χρόνος στο δεύτερο ημίχρονο, πέρα από το γεγονός ότι ο ρυθμός του Ολυμπιακού είχε πέσει σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, γινόταν ορατό πως οι κόκκινοι είχαν πτώση και στην ποιότητα του επιθετικού του παιχνιδιού. Στα πρώτα 20 λεπτά είχαν σκοράρει 51 πόντους και τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, είχαν βάλει μόλις 16.

Με συνέπεια ο ΠΑΟΚ να μειώσει σε 67-51. Με τον Τολιόπουλο στο παρκέ και μαζί τους Μάντζαρη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήγε την διαφορά στους 25 πόντους (76-51) στο 36′. Σε αυτό το σημείο οριστικοποιήθηκε αυτό που διαφαινόταν από νωρίς, πως ο αγώνας θα ολοκληρωθεί χωρίς σασπένς και αγωνία. Το τελικό 84-59, ήταν δίκαιο ως προς την εικόνα του αγώνα και την εμφάνιση που έκαναν οι δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός προσέθεσε μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό του, είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για να κρατήσει την πρώτη θέση και ο ΠΑΟΚ αυτό που έχει να κάνει από εδώ και πέρα, είναι να δουλέψει όσο περισσότερο μπορεί, για να παρουσιάσει την καλύτερη δυνατή αγωνιστική εικόνα ως το τέλος της σεζόν.