Κύμη: Παρέμεινε στην Α1 με νίκη επί του Απόλλων στο ντέρμπι… σωτηρίας

2017-04-08T18:05:46+00:00 2017-04-08T18:36:19+00:00.

Stelios Toromanidis

08/Apr/17 18:05

Την παραμονή της στην Stoiximan.gr Basket League εξασφάλισε η Κύμη μετά την σημαντικότερη νίκη της στην σεζόν στο ντέρμπι… σωτηρίας απέναντι στον Απόλλων Πατρών.

Οι Ευβοιώτες επικράτησαν με 76-70 μετά από ένα εντυπωσιακό ματς με ένταση, φοβερές μονομαχίες και φινάλε για… γερά νεύρα. Έτσι θα βρίσκονται και του χρόνου στα μεγάλα σαλόνια της Α1, ενώ ο Απόλλων πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την “μάχη” για την επιβίωση στην κατηγορία. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι θα καταθέσουν ένσταση για ένα τρίποντο που δεν μέτρησε στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου.

Εξέλιξη αγώνα

Εξαιρετικό και συνάμα θεαματικό ξεκίνημα στον αγώνα, κυρίως από την πλευρά της Κύμης. Οι γηπεδούχοι με την “ορμή” της κερκίδας και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας στα πρώτα λεπτά (75% εντός πεδιάς), κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με δώδεκα πόντους διαφορά (23-11) στο 6′, έχοντας κορυφαίους τους Καντί (10 π.) και Όρτον (6 π.). Η απάντηση από πλευράς Απόλλωνα δόθηκε δια χειρός του εκπληκτικού Χίκι, ο οποίος με 8 συνεχείς πόντους και 15 συνολικά μείωσε σε 23-19 στο 8′. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα οκτώ πόντων για την Κύμη (28-21).

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι… πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, ενώ όταν ο Μπαρτ μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού φτάνοντας του 10 πόντους, ο Απόλλων έτρεξε 8-0 σερί, με αποτέλεσμα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (32-33 στο 14′). Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ χωρίς να λείπουν τα λάθη για να λήξει η δεύτερη περίοδος με 39-38 υπέρ της Κύμης.

Με 13-3 σερί των γηπεδούχων άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα της Κύμης δυσκόλευε αφάνταστα τον Απόλλων, ενώ οι Τσουπκοβιτς και Όρτον (έκανε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα) ήταν “ζεστοί” επιθετικά και έτσι η διαφορά πήγε στο +11 (52-41) στο 24′. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι με τους Χίκι και Μπαρτς να αντέδρασαν κάπως (52-47 στο 17′), όμως το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου να έχουν μια καλή διαφορά (58-49).

Στα ίδια επίπεδα και τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, την ώρα που οι άνθρωποι του Απόλλωνα διαμαρτύρονται δικαίως για ένα τρίποντο της ομάδας τους στο 62-52 που δεν μέτρησε, λόγω ξαφνικού μηδενισμού του χρονομέτρου της επίθεσης. Παρόλα αυτά, ο Χίκι συνέχιζε να βγάζει εκπληκτική ενέργεια και στις δυο μεριές του παρκέ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους τέσσερις (62-58).

Φινάλε για γερά νεύρα

Οι “μάχες” σώμα με σώμα των παικτών ήταν εντυπωσιακές και εφάμιλλες ενός ντέρμπι παραμονής, με τις άμυνες να δεσπόζουν. Πολύ σημαντικό καλάθι του Τουτζιαράκη για το 68-61 της Κύμης στο 38′. Ο Μπαρτς έγραψε το 68-63, ενώ ο Χίκι με κλέψιμο και δίποντο στον αιφνιδιασμό μείωσε στους τρεις πόντους (68-65). Επιθετικό φάουλ του Όρτον στα 30″ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους ακόμα και να φέρουν στα ίσια το ματς, όμως υπέπεσαν και αυτοί σε λάθος στα 16″. Ο Κοστόβ ήταν ψύχραιμος στις ελεύθερες βολές (72-67), ο Κουζέλογλου ευστόχησε σε 1/2 (72-68), όμως ο Σταμάτης στην άλλη άκρη ήταν εύστοχος και στις δυο του προσπάθειες και ουσιαστικά το ματς τελείωσε εκεί.

Που κρίθηκε:

Στην ψυχραιμία των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Έβαλαν κρίσιμα καλάθια, ευστόχησαν σε όλες τις καθοριστικές ελεύθερες βολές και φάνηκε ότι είχαν περισσότερα αποθέματα ενέργειας προς το τέλος. Επίσης ο Απόλλων δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις οκτώ παραπάνω επιθέσεις, καθώς είχε 25% στα σουτ τριών πόντων.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Ντάνιελ Όρτον ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, την ώρα που έδινε ανάσες στην Κύμη, όταν ο Απόλλων προσπαθούσε ανατρέψει το σκορ.

Δεκάλεπτα: 28-21, 39-38, 58-49, 76-70.