Νίκη τετράδας για τον ΠΑΟΚ!

2017-04-08T18:01:12+00:00 2017-04-08T18:01:12+00:00.

08/Apr/17 18:01

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ κινδύνεψε στα τελευταία λεπτά όμως πήρε ιδιαίτερα σημαντική νίκη με 75-66 απέναντι στον Κόροιβο και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη “σκαρφάλωσε” μόνος 4ος στην βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εξασφάλισαν από νωρίς το προβάδισμα και παρά τη χαλάρωση τους στο τέλος δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Οι Σόμπεϊ (15π), Πέινερς (14π, 9ρ) και Μαργαρίτης (12π, 6ρ) έδωσαν σημαντικές επιθετικές βοήθειες, ενώ από την πλευρά του Κόροιβου ξεχώρισε ο ΜακΛέλαν (19π, 6ρ) χωρίς ωστόσο να πάρει τις ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 χάρη στον Αντώνη Κόνιαρη που ευστόχησε σε δύο τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες. Η αστοχία του Κόροιβου σε συνδυασμό με τα 4 λάθη έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (17-6) με τους Πέινερς και Άσκα να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 20-7 με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να κυριαρχούν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και να πιέζουν στην άμυνα. Ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε αισθητά στα επόμενα λεπτά με τη συγκεκριμένη εξέλιξη να ευνοεί τον Κόροιβο που μείωσε σε 26-19 έπειτα από σερί 7-0 δια χειρός Γκόρτσερ, Σπυριδονίδη και ΜακΛέλαν.

Η ανάκαμψη των φιλοξενούμενων ωστόσο ήταν προσωρινή αφού ο ΠΑΟΚ πάτησε εκ νέου “γκάζι” και με επί μέρους σκορ 10-3 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει προβάδισμα ασφαλείας με 38-23.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σταθερά μπροστά και να ξεφεύγουν με +18 (48-30) έπειτα από διαδοχικούς πόντους των Μαργαρίτη και Σόμπεϊ. Ο Κόροιβος δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει πρώτα σε 50-38 και στη συνέχεια σε 53-45 δια χειρός του πολύ θετικού ΜακΛέλαν.

Το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου βελτίωσε την εικόνα του στο πιο κρίσιμο σημείο και πλησίασε ακόμα και στο -4 (61-57) με τον συνήθη ύποπτο ΜακΛέλαν να σκοράρει κατά βούληση και λιγότερα από 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια το νεκρό διάστημα των αντιπάλων με τους Σόμπεϊ και Μαργαρίτη να διαμορφώνουν το 68-61, ενώ οι διαδοχικές άστοχες προσπάθειες του Πόλαρντ έκαναν ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση μόλις 1.28′ πριν τη λήξη.

Ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για να ανατραπεί η κατάσταση και το τελικό 75-66 βρήκε τον ΠΑΟΚ μόνο τέταρτο στον βαθμολογικό πίνακα αφού ο Άρης δεν τα κατάφερε στην έδρα του Λαυρίου.